Ze zdemolovaných vozů vyprostili hasiči tři osoby

Ze zdemolovaných vozů vyprostili hasiči tři osoby

nehoda44.png
Územní odbor Pardubice
K nehodě dvou osobních vozidel značek BMW a Kia vyjížděli v úterý 13. listopadu 2018 v 5.46 hodin do Doubravic hasiči ze stanice Pardubice.

aa.jpg

Ihned po příjezdu hasiči museli ze zdemolovaných vozidel vyprostit pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení tři zraněné osoby a okamžitě započali s resuscitací dvou osob. Hasiči dále pokračovali v resuscitaci spolu se záchrannou službou. Lékař ale nakonec konstatoval smrtelná zranění u řidiče jednoho vozu a spolujezdce z druhého vozu. Dále byla jedna osoba zraněna těžce. Hasiči dále zajistili vozidla tak, aby nedošlo k následnému požáru a zamezili úniku provozních náplní.

a.jpg

Dle zasahujících hasičů nebyly usmrcené osoby připoutané. Vedle karoserie, která je z velké části tvořena z vysokopevnostní oceli a deformačních zón, se o bezpečnost posádky starají právě bezpečnostní pásy a kompletní sestava airbagů, která chrání cestující ze všech stran. Pokud není člověk připoután, může ho vystřelený airbag i zabít.

bezpectn-pas3.jpginforma1.png
V rámci EU bezpečnostní pásy každoročně zachrání více než 12 000 lidských životů. Pokud by byla míra jejich používání 99 %, zachráněno by bylo dalších 2 500 životů. Bezpečnostní pásy jsou nejúčinnější do rychlosti 50 km/h; 42 % řidičů usmrcených v obci bylo nepřipoutaných; 51 % spolujezdců usmrcených v obci bylo nepřipoutaných; nepřipoutaní řidiči umírají 14x častěji než připoutaní; nepřipoutaní přední pasažéři umírají 6x častěji než připoutaní. *)

Vendula Horáková, tisková mluvčí – HZS Pardubického kraje
Foto: HZS Pardubického kraje