Nález letecké pumy v plzeňském nákladovém nádraží

HZS Plzeňský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

09.05.2017
Nález letecké pumy v plzeňském nákladovém nádraží

V sobotu 6. května 2017 pět minut před třetí hodinou odpoledne obdrželo operační středisko tísňové linky 112 informaci o nálezu letecké pumy GP o hmotnosti 500 liber na nákladovém nádraží v Plzni v Jateční ulici. Střela byla nalezena při výkopových pracích.

Na místo vyrazili hasiči z PS Střed a SŽDC Plzeň, policisté, strážníci městské policie a pyrotechnická služba PČR.

Pyrotechnik určil nebezpečnou zónu 400 metrů a hasiči tak museli evakuovat celý vymezený prostor, to znamená celý areál nákladového nádraží, přilehlou ubytovnu a zastavit dopravu v ulici Jateční v úseku mezi ulicemi Chrástecká a Mohylová včetně autoservisů a sběrného dvora. Plzeňské teplárenské a Pivovaru se evakuace vyhnula. Kvůli události byla zastavena trať ve směru na Žatec.

Krátce před půl sedmou večer se pyrotechnikům podařilo odstranit roznětku a eliminovat nebezpečí výbuchu. Ihned poté byl obnoven provoz v Jateční ulici. Hasiči z jednotky SŽDC Plzeň svojí technikou pumu vyzdvihli z výkopu, naložili na speciální vozík PČR a zabezpečili proti pohybu klíny a pytli písku.

Před sedmou hodinou byl obnoven provoz na trati, všichni evakuováni pracovníci se mohli vrátit zpátky do zaměstnání a nájemníci ubytovny do svých domovů. Po půl osmé odjeli pyrotechnici v policejním doprovodu do Středočeského kraje, kde bude letecká střela uložena. S jejím uložením na určené místo pomohli hasiči HZS Beroun. Nevybuchlou leteckou pumu hasiči z Berouna pomocí VYA 20 T 815-7 kolem 21:30 hodin ve vápencovém lomu u obce Tmaň na Berounsku přeložili na paletový vozík a tím pro hasiče akce skončila.

Pavla Jakoubková

HZS Plzeňský krajském