Pád malého vrtulníku na Nové Hospodě v Plzni

HZS Plzeňský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

06.09.2018
Pád malého vrtulníku na Nové Hospodě v Plzni
vrtul2.jpgVe středu, 5.září 2018,  před půl šestou večerní jsme obdrželi na operační středisko oznámení o pádu malého vrtulníku na halu jedné ze soukromých firem na Nové Hospodě.

Na místo vyjely jednotky ze stanic Košutka a Střed a JSDHO Skvrňany. Vrtulník byl částečně vklíněn do střechy haly o velikosti cca 25 x 15 x 5m. Z jeho trosek vyprostili hasiči bez použití hydraulického vyprošťovacího zařízení dvě osoby. Ve vrtulníku cestovaly celkem 4 osoby včetně pilota. U dvou osob byla zahájena resuscitace, která byla lékařem ukončena jako neúspěšná. Další dvě osoby prohlásil lékař za mrtvé na místě.

ViewImage-aspx-(1).jpg qw-(1).jpg

Hasiči zajistili místo události, provedli protipožární opatření, dále zkontrolovali vrak termokamerou, aby se vyloučila možnost iniciace požáru od horkých částí motoru. Tato kontrola byla negativní. Z vraku došlo k drobnému úniku provozních kapalin.

Ve večerních hodinách hasiči nasvítili místo události, aby mohla pracovat PČR a koroner. Hasiči místo události opustili okolo jedenácté hodiny večerní.

techn-zsaf1.jpgVe čtvrtek v osm hodin ráno započaly práce spojené se stabilizací budovy a následným vyproštením vraku vrtulníku. Hasiči podepřeli strop haly a odřezali poškozené vazníky, tak aby bylo možno dostat vrak na podlahu haly. Po jeho vyproštění započala svoji činnost PČR a následně i odborníci z Úřadu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. V konečné fázi byl vrak naložen na nákladní automobil HZS Plzeňského kraje a odvezen do hangáru UZPLN v Praze Kbelích, kde bude podroben expertíze.

Mgr.  Petr  Poncar – HZS Plzeňského kraje
Foto: HZS Plzeňského kraje