REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Policie kontrolovala chodce, cyklisty i elektrokoloběžky. Za čtyři hodiny odhalila desítky přestupků

Rozsáhlá preventivní akce proběhla v úterý 25. srpna napříč Plzeňským krajem. Policisté se zaměřili především na chodce, cyklisty a stále rozšířenější elektrokoloběžky a elektrokola. Během čtyř hodin zjistili 19 přestupků chodců a cyklistů a dalších 33 přestupků řidičů motorových vozidel.

26.08.2026 |  Plzeňský kraj
REKLAMA
REKLAMA
Čtyři hodiny kontrol napříč krajem

Dopravně bezpečnostní akce probíhala v úterý 25. srpna 2026 od 7 do 11 hodin na předem vybraných místech s větším pohybem účastníků silničního provozu.

Hlavním cílem bylo podle policie zvýšit bezpečnost a plynulost provozu a přispět ke snížení počtu dopravních nehod, při kterých jsou ohroženi zejména zranitelní účastníci.

Vedle chodců a cyklistů se policisté zaměřili také na mikromobilitu, zejména elektrokoloběžky a elektrokola.

Třináct chodců šlo na červenou

Během akce policisté zkontrolovali celkem 138 vozidel.

U chodců a cyklistů zaznamenali 19 přestupků. Z toho se 17 případů týkalo chodců a dva cyklistů.

Nejčastějším prohřeškem chodců byla chůze na červenou, kterou policisté zjistili ve 13 případech. Další čtyři lidé přecházeli mimo přechod pro chodce.

U řidičů motorových vozidel policisté zaznamenali celkem 33 přestupků.

Nejčastěji šlo o nevyhovující technický stav vozidla, který hlídky zjistily v 19 případech.

Za zjištěné přestupky byly během akce uloženy pokuty v celkové výši 34 200 korun.

Elektrokoloběžky bez oprávnění i registrace

Kontroly odhalily také závažnější případy spojené s elektrokoloběžkami.

Ve dvou případech policisté řešili uživatele elektrokoloběžek, kteří podle policejního podkladu řídili bez příslušného řidičského oprávnění a jejich stroje nebyly registrovány.

Další dva případy se týkaly podezření na řízení pod vlivem omamných a psychotropních látek. Šlo o řidiče osobního automobilu a uživatele elektrokoloběžky.

Všemi těmito případy se policisté dále zabývají.

Počet nehod s chodci v Plzni v posledních letech rostl

Policie zároveň zveřejnila statistiku nehodovosti chodců v krajském městě. V roce 2020 evidovala 84 případů s účastí chodců, v roce 2021 jich bylo 88, v roce 2022 celkem 89 a v roce 2023 již 91.

V roce 2024 počet vzrostl na 103 a v roce 2025 na 106 případů.

Od začátku roku 2026 do konce července policie evidovala 39 případů s účastí chodců.

Chodec nemá proti automobilu téměř žádnou ochranu

Chodci, cyklisté a další zranitelní účastníci nemají při střetu s motorovým vozidlem ochranu, kterou poskytuje posádce automobilu jeho konstrukce.

Důležité je proto nejen dodržování dopravních předpisů řidiči, ale také bezpečné chování samotných chodců a cyklistů. Přecházení na červenou nebo na nevhodném místě může mít mnohem vážnější následky než samotnou pokutu.

Zvláštní pozornost si zaslouží také elektrokoloběžky. U některých výkonnějších strojů mohou vzhledem k jejich parametrům platit jiné povinnosti než u běžné elektrokoloběžky, proto by si měl uživatel před jízdou ověřit, do jaké kategorie jeho konkrétní stroj spadá.
REKLAMA
REKLAMA
Autor článku: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj článku: Policie ČR - Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje
Autor fotografií: Ilustrační obrázek Policie ČR
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
26.08.2026 Vážný střet na železnici. Sedmnáctiletá dívka utrpěla život ohrožující zranění Sedmnáctiletá dívka utrpěla při střetu s vlakem život ohrožující zranění. Na místo vyjely dva pozemní týmy záchranářů a vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Zobrazit článek
Z regionu
26.08.2026 Policie kontrolovala chodce, cyklisty i elektrokoloběžky. Za čtyři hodiny odhalila desítky přestupků Policisté v Plzeňském kraji kontrolovali chodce, cyklisty, elektrokoloběžky i motoristy. Odhalili desítky přestupků a uložili pokuty za 34 200 korun. Zobrazit článek
Z regionu
26.08.2026 Myslela si, že investuje do kryptoměn. Přes její účet ale prošlo 450 tisíc korun z trestné činnosti Žena podle policie přijala na svůj účet celkem 450 tisíc korun a podle instrukcí údajného finančního poradce je převáděla do kryptoměn. Případem se zabývají kriminalisté. Zobrazit článek
Z regionu
26.08.2026 Dramatická noční služba policistů. Do služebního auta vletěli sršni, policistku jeden bodl Běžná noční kontrola v Bratislavě se během několika sekund změnila v nečekanou událost. Do služebního auta policistů vletělo několik sršňů a policistku jeden bodl. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru