Stručná bilance zásahů o vánočních svátcích a na přelomu let 2022/2023

HZS Plzeňský kraj//Žhavé aktuality/Z regionů

02.01.2023 | Plzeňský kraj
Stručná bilance zásahů o vánočních svátcích a na přelomu let 2022/2023

V průběhu vánočních svátků jsme od 24.12. do 26.12. vyjížděli k 53 událostem.

Tento počet je srovnatelný s rokem 2021, kdy jsme zasahovali u 51 událostí za stejné období. Jiná je ovšem skladba zásahů. Zatímco v roce 2021 jsme řešili 13 dopravních nehod, letos to byly jen 4 dopravní nehody, z nichž jen dvě byly se zraněním. V obou případech šlo o zranění lehčího charakteru.

V loňském roce jsme měli 9 požárů, většina byly požáry budov. Letos bylo požárů 7, z nichž jeden byl požár v bytu a jeden požár komínového tělesa. Tři požáry se týkaly odpadu, jednou hořel ztrouchnivělý padlý strom a jednou pařez po pálení klestu.

Většinu z celkového počtu zásahů v období svátků tvořily technické zásahy jako transporty pacientů do vozidel ZZS, otvírání bytů, nebo odstraňování padlých stromů. Čtyřikrát jsme vyjížděli k drobným únikům plynu v bytech. Dobrovolní hasiči ze Skořic vyprostili psa, který spadl do asi tři metry hluboké jímky.

Z pohledu zásahové činnosti byly tedy vánoční svátky poměrně klidné.

Ve dnech 31.12.2022 a 1.1.2023 jsme zasahovali u 54 událostí, což je jen o jednu událost více, než v roce předešlém.

Řešili jsme 6 dopravních nehod - pouze jedna byla se zraněním. Pro zajímavost, v předešlém roce bylo dopravních nehod 9 a sedm z nich se zraněním.

Zatímco na přelomu let 2021 a 2022 jsme zasahovali u 15 požárů, z nichž 10 byly požáry odpadu, o rok později jsme měli požárních zásahů 25, z toho 15 krát odpad, 6 krát požáry trávy nebo keřů. Čtyřikrát jsme zasahovali u požárů v domácnostech (2 krát technická závada na spotřebiči, 1 krát nevhodná konstrukce komínového tělesa a jedenkrát spálené potraviny v troubě).

Zbytek událostí byly technické zásahy - odstranění stromů, otevření bytů, jedno vytažení psa ze septiku, příprava plochy pro přistání vrtulníku LZS a jednou hasiči v Losině zasahovali u nálezu těla v odvodňovací strouze.

Zdroj: HZS Plzeňského kraje
Foto: ilustrační