Nejdůležitější události roku 2017 pro Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy

HZS Praha/Žhavé aktuality/ Z regionů

31.12.2017
Nejdůležitější události roku 2017 pro Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy
sign-24063__340.pngV březnu 2017 začal pražský hasičský sbor komunikovat směrem k veřejnosti a mediím i prostřednictvím sociálních sítí. Z původně fanouškovské stránky na Facebooku byla vytvořena oficiální stránka HZS hl. m. Prahy, která má přes 3.000 odběratelů.

sign-24063__340.pngVelkým úspěchem se stal Twitter pražských hasičů, který se stal za půl roku své existence nejsledovanějším účtem mezi složkami IZS v celém Česku.  

sign-24063__340.pngPraha hostila největší hasičskou událost roku. Mistrovství v požárním sportu profesionálních a dobrovolných hasičů se konalo koncem srpna na pražském Výstavišti a ve Stromovce. 

Dne 14. února 2017 vyjelo několik jednotek pražských hasičů k požáru do obce Zvole jako pomoc kolegům ze Středočeského kraje. Požár se stal osudným Janu Odermattovi, který během požáru zahynul. Jan Odermatt sloužil u pražských hasičů na stanici v Radotíně 24 let.  
---
Vybrané události na území Prahy v roce 2017
sign-24063__340.pngV březnu likvidovalo šest jednotek požár výrobní haly v pražských Vysočanech. Škoda se vyšplhala na pět milionů korun. Jednalo se o požár vybavení ve výrobní hale na tištěné spoje elektrosoučástek. Hasiči nasadili na likvidaci požáru dva proudy v dýchací technice, na místě byla i výšková technika. Jeden útočný proud byl veden po střeše objektu. 

sign-24063__340.pngKoncem června zasáhla jihozápadní část Prahy blesková povodeň. Hasiči zasahovali u 71 událostí spojených s vydatným deštěm. Nejvíce práce měli v Radotíně. V ulici K Cementárně se valila dešťová voda po komunikaci a způsobila lokální problémy. V Radotíně byly zatopené sklepy a dvory. Voda se částečně dostala i na dvůr hasičské stanice. Její provoz však nebyl omezen.

sign-24063__340.pngV srpnu zasahovalo pět jednotek pražských hasičů z centrální, holešovické, strašnické, krčské a petřinské stanice u požáru plastového zakrytí lešení na vnější straně fasády hotelu na Václavském náměstí v Praze 1. Hasiči na místo přijeli za 5 minut od ohlášení události. Průzkumem bylo zjištěno, že se požár kabelových rozvodů na fasádě rozšířil na plastové zakrytí lešení v její těsné blízkosti. 

sign-24063__340.pngDeset jednotek hasičů zasahovalo v srpnu u požáru haly v ulici Nad Vršovskou horou v Praze 10. Hala byla po příjezdu prvních jednotek zachvácena plamenným hořením v plném rozsahu.

sign-24063__340.pngOd nedělního rána dne 29.10.2017 zasahovali hasiči na území Prahy u více než 400 událostí spojených se silným větrem. Nejhorší situace byla v Praze kolem poledne, kdy vítr zesílil. V terénu byly prakticky všechny profesionální i dobrovolné jednotky. Operační středisko bylo značně přetížené. Ve většině případů se jednalo o popadané stromy, uvolněné plechy a poškozené střechy. 

sign-24063__340.pngK požáru haly v Mladoboleslavské ulici v pražské Vinoři vyjelo začátkem prosince několik jednotek hasičů.  V době příjezdu první jednotky se ozývaly z haly výbuchy tlakových lahví, plameny šlehaly několik metrů vysoko. Byl vyhlášen zvláštní stupeň poplachu a byly zřízeny tři požární úseky. Místo zásahu bylo pro běžnou dopravu uzavřeno. Na místě se postupně vystřídalo 32 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Hořelo v jedné hale čtyř spojených průmyslových a skladových hal.

sign-24063__340.pngDne 2.12.2017 zasahovaly čtyři jednotky pražských hasičů u Trojského zámku v Praze 7. Zřítila se tam pěší Trojská lávka do Vltavy. Část hasičů zasahovala také ze strany Císařského ostrova. Na místě bylo zjištěno, že prakticky celá část lávky spadla do Vltavy, zbytky poškozené konstrukce zůstaly na obou na pilířích.  Hasiči také zajistili následné vytažení části lávky ve spolupráci se ZÚ Hlučín pomocí dvou speciálních hasičských tanků. 
---
sign-24063__340.pngHasiči v Praze zasahovali v roce 2017 u více než 11.000 událostí, přes 2.000 případů tvořily požáry. Nejvíce výjezdů bylo k technickým zásahům.*
 
 
Zdroj:
Martin Kavka – tiskový mluvčí  HZS Praha,
Foto:HZS Praha