Potopený člun v Davli vytáhli hasiči jeřábem za pomoci potápěčů HZS hl. m . Prahy

HZS Praha - HZS Středočeského kraje //Žhavé aktuality/Z regionů

28.05.2017
Potopený člun v Davli vytáhli hasiči jeřábem za pomoci potápěčů HZS hl. m . Prahy
V pátek 26. května krátce po desáté hodině přijala operátorka tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o potopení motorového člunu u mola v Davli v okrese Praha-západ. 
ViewImage-aspx-(2).jpg

Na místo zamířily jednotky profesionálních hasičů ze stanic Jílové a Řevnice a dobrovolné jednotky obcí Štěchovice a Davle. V rámci mezikrajské výpomoci byla vyžádána i spolupráce s HZS hlavního města Prahy, který k události vyslal potápěčskou skupinu ze stanice Modřany.
hhh.jpg

 
V době příjezdu hasičů bylo asi šestimetrové plavidlo už téměř potopené a nad hladinu vyčuhovala jen část přídě. Hasiči loď přivázali k molu, aby zamezili dalšímu klesání ke dnu. Pak byl člun prohlédnut policejním a hasičským potápěčem, zda se v něm nenachází nějaká osoba.
Následně byla loď vyvázána k rameni jeřábu vyprošťovacího automobilu a lehce nadzvednuta, aby mohlo dojít k odčerpání vody kalovým čerpadlem z prostoru paluby. Nakonec byl člun vytažen na břeh a předán majiteli.
kkkkkk.jpg
 
Při potopení lodě ani při jejím vyprošťování nedošlo k žádnému úniku provozních kapalin. Přesto bylo po celou dobu okolí plavidla zajištěno nornými stěnami a sorpčními hady, aby nedošlo k nežádoucímu úniku náplní do Vltavy a znečištění životního prostředí.
kkk.jpg
Co bylo příčinou potopení lodě, je předmětem dalšího vyšetřování Policie ČR. 
nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS
HZS Středočeského kraje
Foto: HZS Středočeského kraje