REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Požár bytu s úmrtím

Tragédie v plamenech: Noční požár bytu v Praze 3 si vyžádal život a milionové škody

02.02.2017 | Praha 3 / Praha
REKLAMA
REKLAMA

Krátce po půlnoci 2. února 2017 se ulice V Domově v pražské čtvrti Žižkov proměnila v děsivé místo boje s ohněm, kouřem a časem. Z temnoty tichého zimního rána vyšlehl z oken jednoho z bytů druhého patra ničivý požár. Operační středisko hasičů přijalo hlášení ve chvíli, kdy už oheň byt pohlcoval v plném rozsahu. Na místo okamžitě vyrazily tři profesionální jednotky z centrály, Holešovic a Strašnic.

Zasahující hasiči, vybaveni dýchací technikou, se vrhli do boje s živlem, který zuřil uvnitř obytného domu. I přes maximální nasazení a rychlý příjezd se v jedné z místností odehrálo to nejhorší. Přímo v bytě, kde požár vypukl, byla nalezena osoba, která již nejevila známky života. Její smrt je tragickým mementem nebezpečí, které i v moderních domácnostech stále hrozí.

Evakuace byla okamžitá. Z hořícího domu bylo vyvedeno 37 lidí. Patnáct z nich museli přímo zachránit zasahující hasiči a další složky integrovaného záchranného systému. Pro evakuované byl přistaven autobus Dopravního podniku hlavního města Prahy, kde našli dočasné útočiště před mrazivou nocí i psychickým šokem.

Záchrannou operaci komplikovala nejen tma, ale i náročné podmínky uvnitř objektu. Kromě běžného zásahu museli hasiči umožnit i přístup na půdu domu a důkladně zkontrolovat střechu. Zasahující chemici z Petřin zajistili výměnu vydýchaných tlakových lahví. Během kontroly bylo zjištěno, že fotovoltaické panely umístěné na střeše nebyly zasaženy plameny – oheň se však dostal nebezpečně blízko. Jen díky včasnému zásahu se podařilo zabránit jeho šíření na konstrukci střechy, což by mohlo znamenat mnohem větší katastrofu.

Uvnitř samotného bytu, kde požár vypukl, zůstalo jen ohořelé torzo domova. Plameny zničily veškeré vybavení, poškodily omítky a rozvody, kouř zamořil chodby domu. Při odvětrávání zplodin bylo nutné nasadit přetlakovou ventilaci. Okolní obyvatelé se i dlouhé hodiny po požáru potýkali s dusivým zápachem, stopami sazí a otřesem ze zážitku, na který se nezapomíná.

Požár se podařilo lokalizovat krátce před jednou hodinou ranní. Vyšetřovatelé ještě v průběhu dopoledne pečlivě došetřovali příčinu vzniku. Závěr je smutně banální, a o to děsivější: příčinou byla nedbalost při používání otevřeného ohně – pravděpodobně při kouření. Z jednoho neuhaseného nedopalku se tak stal spouštěč tragédie.

Původně odhadnutá škoda 900 tisíc korun se po došetření vyšplhala na 1,5 milionu. Vedle finančních ztrát ale zůstává to, co penězi nahradit nelze – ztracený lidský život a trauma desítek lidí, kteří v noci museli opustit své domovy a čelit strachu, jestli se budou mít kam vrátit.

Ulice V Domově se probudila do dne plného otázek, bolesti a vzpomínek na osudnou noc. Obyčejný panelový dům se na pár hodin stal centrem tragédie, která mohla být snadno předejita. Plameny už dávno uhasly, ale jizvy, které zanechaly, zůstanou.

 
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: Tiskový odbor HZS Praha
 
 
REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
25.05.2026 Hromadný střet aut a kamionu zaměstnal záchranáře. Několik lidí utrpělo zranění Vážná dopravní nehoda několika vozidel zaměstnala v pondělí dopoledne složky IZS. Při střetu osobních aut a kamionu utrpělo několik osob zranění. Zobrazit článek
Z regionu
25.05.2026 Rodinná cesta z dovolené skončila vážnou nehodou. Čtyři lidé utrpěli zranění Návrat z dovolené se během několika vteřin změnil v boj o zdraví posádky. Na D1 u Kroměříže havarovalo auto, které po nárazu do svodidel několikrát skončilo převrácené na střeše. Zobrazit článek
Z regionu
25.05.2026 Řidič naboural a sám zavolal policii. Nadýchal přes čtyři promile alkoholu Kuriózní, ale velmi nebezpečný případ řeší policisté na Orlickoústecku. Mladý řidič po nehodě zavolal na linku 158, dechová zkouška pak ukázala 4,35 promile alkoholu. Zobrazit článek
Z regionu
25.05.2026 Kvůli nedopalku zastavili auto. To, co našli uvnitř, policisty zaskočilo Běžná dopravní kontrola v České Lípě odhalila mnohem vážnější problém než jen vyhozený nedopalek cigarety. Ve vozidle cestovala dvouletá holčička bez autosedačky i bezpečnostního pásu. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru