REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Požár dřevěného kostela sv. Michaela

Plameny pohltily století historie. Dřevěný kostel shořel během několika minut

28.10.2020 | Praha/ Praha
REKLAMA
REKLAMA

Praha – Ticho svátečního odpoledne brutálně narušil výbuch a černý kouř stoupající z oblíbené zahrady Kinských. Ve středu 28. října krátce po třetí hodině odpoledne vypukl požár v jednom z nejcennějších dřevěných sakrálních objektů u nás – v kostele sv. Michaela. Stavba ze 17. století byla v plamenech v době příjezdu prvních jednotek hasičů zasažena v plném rozsahu.

Oheň, který se šířil závratnou rychlostí, pohlcoval historické dřevo, jakoby šlo o suchý troud. Profesionální i dobrovolné jednotky – celkem šest – bojovaly s živlem ve ztížených podmínkách, v dýchací technice a s nasazením čtyř vodních proudů. Napětí na místě vrcholilo, když se kolem půl čtvrté zřítila věž kostela – jeden z jeho dominantních prvků. Byl to okamžik, který sevřel srdce nejen památkářům.

Z objektu se podařilo vynést několik propan-butanových lahví. Ty mohly způsobit katastrofální explozi – naštěstí je hasiči včas ochladili. Přestože v 15:44 byl požár lokalizován, práce zdaleka neskončila. Pokračovalo dohašování a kontrola ohořelých zbytků stavby. Vzhledem k rozsahu zásahu byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Přesná příčina požáru zatím zůstává neznámá. Na místo byli povoláni vyšetřovatelé hasičského sboru i policie. Ti budou ve čtvrtek ráno pokračovat v došetřování a upřesňování rozsahu škod. Jisté však je jedno – kostel, který byl svědkem staletí víry, tradic a lidských osudů, už nelze zachránit.

Zbyla jen spálená silueta a bolestná prázdnota v krajině i v srdcích těch, kteří památku považovali za součást kulturní identity města.

Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj + foto: facebook HZS hlavního města Prahy

 
REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
16.02.2026 Medvědice zaútočila v lese, tři mláďata převezena do zoo V neděli odpoledne medvědice napadla muže, který kontroloval lesní porost. Po zásahu jeho syna byla zachráněna tři mláďata medvěda hnědého, která začala intenzivní péči v rehabilitační stanici. Zobrazit článek
Z regionu
16.02.2026 Opilá řidička ohrozila provoz a byla zadržena Trutnovští policisté zastavili ženu, která usedla za volant s 2,62 promile alkoholu v dechu a mířila směrem k Dvoru Králové. Zobrazit článek
Z regionu
16.02.2026 Řidiči ohrozili bezpečnost silničního provozu Tři řidiči přišli na Jičínsku o řidičský průkaz kvůli výraznému překročení rychlosti a jízdě pod vlivem alkoholu. Policie připomíná, že rychlost a alkohol ohrožují všechny účastníky silničního provozu. Zobrazit článek
Z regionu
16.02.2026 Řidič kradeného Audi ohrozil bezpečnost silničního provozu Policie zadržela muže, který řídil kradené vozidlo Audi Q5. Akce proběhla rychle a koordinovaně, pachatel byl zajištěn bez zranění osob či dalších škod. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru