Pražští hasiči se podíleli na sundání poškozené střechy kostela v Moravské Nové Vsi

HZS Praha//Žhavé aktuality/Z regionů

29.06.2021 | Moravská Nová Ves/ Jihomoravský kraj
Pražští hasiči se podíleli na sundání poškozené střechy kostela v Moravské Nové Vsi
Pražští hasiči se podíleli na sundání poškozené střechy kostela v Moravské Nové Vsi.

Střecha kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi byla značně poškozena ničivým tornádem, statik proto rozhodl, že je potřeba poškozenou část sundat pomocí jeřábu. Profesionální hasiči HZS hl. m. Prahy proto střechu v pondělí 28. června v odpoledních hodinách zajistili a následně asistovali při jejím sundání.

Pro práci v takto nebezpečném prostředí byl vybrán tým, složený převážně ze specialistů USAR, kteří se podílejí na likvidačních prací a zůstali na jižní Moravě jako součást druhého odřadu HZS hl. m. Prahy.

Celá operace trvala několik hodin.
 
Pražští hasiči vyslali na jih Moravy druhý odřad, zapojí se do likvidačních prací.

V sobotu 26. června 2021 v 6:00 hodin vyjel na pomoc Jihomoravskému kraji druhý odřad HZS hl. m. Prahy, který vystřídá USAR tým, který máme na místě již od čtvrtečního večera, kdy jsem vyslali do tornádem zasažené obce první průzkumnou skupinu.

Druhý odřad má za úkol likvidační práce, tedy odstraňování následků tornáda a bouřky. Jedná se o odstraňování sutin poškozených domů, odstraňování a odklízení popadaných stromů, provizorní zajištění střech domů, odstranění kovových nebo betonových konstrukcí a další, podobné odklízecí práce. Mimo motorové pily a prostředky pro likvidační práce povezeme i lopaty, kolečka a další pomoc ze skladu humanitárního materiálu Správy služeb hl. m. Prahy. Na místo vezeme i dva nakladače Bobcat, dva kontejnery na suť, týlový kontejner a podporu pro zasahující hasiče. Tým je zcela soběstačný na několik dnů.


Za HZS hl. m. Prahy bude přímo na místě působit 23 příslušníků. Do odřadu byly zařazeny tři jednotky sboru dobrovolných hasičů z Letňan, Zbraslavi a Libuše. JSDH Řeporyje poskytla autobus. Celkem je to 19 dobrovolných hasičů. ZZS hl. m. Prahy bude na místě spolu s námi působit do 27. 6. v počtu 5 osob. V týmu je i psycholožka a jedna členka týmu posttraumatické péče HZS hl. m. Prahy. Přidají se k dalším interventům na místě a budou zajišťovat kontaktní centrum a práci přímo v terénu.

Celkem máme tedy v Moravské Nové Vsi 47 lidí.

USAR tým pražských profesionálních hasičů na místě působil již od čtvrtečního večera, spolu s USAR týmem HZS Moravskoslezského kraje. Aktivní vyhledávání zavalených osob pod troskami domů bylo pozastaveno během pátku s tím, že náš USAR tým prohledal, spolu se statikem HZS Libereckého kraje, psovody MP Praha a psovody HZS libereckého kraje, celou oblast. Nikdo pod troskami domů nebyl nalezen. Následně se USAR tým zapojil do likvidačních prací. Svou činnost tak na místě ukončí a nahradí ho druhý odřad.


Zdroj: facebook HZS Praha