Zřícený strop v centru Prahy zavalil několik osob FOTOGALERIE

18.07.2018
Zřícený strop v centru Prahy zavalil několik osob FOTOGALERIE
lide.jpghasic1.jpg
V úterý 17.7.2018 v 10:24 hod vyjely jednotky profesionálních hasičů z centrály, Holešovic, Strašnic, Krče a Smíchova do ul. Mikulandská v centru Prahy. Propadla se zde na stavbě klenba, která zavalila několik osob.

hla.jpg

Přesný počet osob na místě v okamžiku zřícení nebyl znám. Krátce po vyslání jednotek byla vyžádána kynologická služba Městské Policie se psy atestovanými na vyhledávání osob v sutinách.

Mikulandska-037.jpg

Po příjezdu na místo začaly jednotky s průzkumem statiky budovy, se záchranou osob a byl vytvořen štáb velitele zásahu. V budově došlo ke zřícení 2 pater o rozloze 4 x 10 m. Z těchto sutin hasiči vyprostili 2 osoby a předali je do péče ZZS hl. m. Prahy. Další osoba vyproštění nepotřebovala.

Mikulandska-014.jpg

Pomocí výškové techniky proběhl průzkum horního patra a byly ukončeny veškeré stavební práce v okolních budovách a garážích a prostory byly evakuovány.

Mikulandska-003.jpg

Na místo dorazil statik, se kterým proběhla prohlídka garáží pod budovou i okolních staveb. Ty se ukázaly jako stabilní.

Mikulandska-005.jpg

Ve spolupráci s Policií ČR a Dopravním podnikem hl. m. Prahy byl omezen provoz v přilehlých ulicích.
Hasiči na místě zajišťovali statiku opěrných zdí společně s Báňskou záchrannou službou, statikem a lezeckou skupinou a prostory byly odvětrávány před nasazením psů na vyhledávání osob. Kynologická služba Městské policie dorazila na místo se 3 psy, kteří postupně provedli ohledání a všichni 3 označili místo jako pozitivní. Hasiči tedy pracovali s předpokladem, že se pod sutinami nachází osoba a začali prohledávat sutiny vlastními silami. Poté se podařilo ustavit sací bagr, který je určen pro odstranění sutin a začalo odklízení. Zároveň však po celou dobu zásahu hrozilo riziko zřícení dalších částí budovy. Stav byl neustále kontrolován a konzultován s přítomným statikem.

Mikulandska-009.jpg

Na místě bylo najednou zhruba 40 hasičů, kteří byli postupně střídáni. Zároveň byly povolány do zálohy na své stanice některé jednotky dobrovolných hasičů, které posílily vytížené stanice zasahující v ul. Mikulandská. Navíc si velitel zásahu vyžádal na místo psycholožku HZS hl. m. Prahy.

Mikulandska-004.jpg

V průběhu zásahu byli lékařem zkontrolováni 2 příslušníci HZS hl. m. Prahy s podezřením na zranění horní končetiny, ale oba byli schopni pokračovat ve službě.

Mikulandska-011.jpg

Kromě zástupců všech základních složek IZS na místě zasahoval Útvar psovodů Městské policie Praha, Český červený kříž zajišťující občerstvení pro zasahující hasiče a Báňská záchranná služba. Dále zde byl ředitel pražských hasičů brig. gen. Roman Hlinovský, primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová a radní pro oblast bezpečnosti a prevenci kriminality Libor Hadrava.

Mikulandska-040.jpg

Ve 22:30 hod byly prostory prohledány, záchranné práce ukončeny a o 20 minut později bylo místo předáno Policii ČR.

Martin Kavka – tiskový mluvčí  HZS Praha,
Foto:HZS Praha, odd.dokumentace