Čarodějnice ve znamení planých poplachů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

02.05.2021 | Středočeský kraj
Čarodějnice ve znamení planých poplachů

Máme za sebou magickou noc, kdy jsme pálením ohňů na svých zahradách slavili příchod jara. Letošní oslavy, stejně jako ty loňské, se musely z důvodu vládních opatření přesunout z hřišť, polí a veřejných prostranství na zahrady, terasy a jiná soukromá místa. Většina lidí zodpovědně nahlásila spalování látek přírodního charakteru na Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje prostřednictvím formuláře na webové stránce https://paleni.izscr.cz/. Mapa kraje se proto doslova zbarvila nahlášenými ohýnky.

Středočeští hasiči vyjeli od páteční 19. hodiny do sobotní 7. hodiny celkem k 24 událostem. Z toho ve 13 případech šlo o pálení, které měli přítomní lidé zodpovědně pod kontrolou. Dalších deset oznámení prověřilo operační středisko, protože šlo o nahlášené pálení.

V případě 11 výjezdů šlo o skutečný požár, který museli hasiči likvidovat. Ale pouze pět z celkového počtu mohlo souviset s pálením čarodějnic. Nejčastěji šlo o pálení ponechané bez dozoru nebo takové, které nebylo pod kontrolou.

Hasiči však museli také likvidovat požár lesní hrabanky a mladého porostu nedaleko obce Podbrahy na Mladoboleslavku. Oheň se zde rozhořel na plochu 100x100 metrů a vyhlášen byl dokonce druhý poplachový stupeň, protože bylo na místě zapotřebí velké množství cisteren s vodou. Díky tomuto rychlému zásahu se podařilo oheň za necelou půlhodinu dostat pod kontrolu a za dalších třicet minut zcela zlikvidovat.

Ke klidnějšímu závěru oslav filipojakubské noci zajisté přispělo i počasí, kdy v nočních hodinách na většině území kraje pršelo, a tak i nedohašená ohniště byla řádně zalita.

Zdroj: por. Ing. Tereza Fliegerová
HZS Středočeského kraje