Čtyřmilionová škoda po nočním požáru motorestu poblíž Cukráku

01.07.2018
Čtyřmilionová škoda po nočním požáru motorestu poblíž Cukráku

ViewImage.jpg

V neděli 1. července 2018 v 00:34 hodin byl na tísňovou linku HZS Středočeského kraje ohlášen požár dřevníku u motorestu v Jílovišti před vjezdem do Prahy po strakonické dálnici.
 ViewImage-(1).jpg

Operační důstojník k události nedaleko vysílače Cukrák vyslal profesionální hasiče ze stanice HZS Řevnice a hasic5.jpgjednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Jíloviště a Dobřichovice. Protože další volající vzápětí uvedl, že na místě došlo k nějaké explozi a požár se rychle rozšiřuje, byl vyhlášen poplach také jednotkám sboru dobrovolných hasičů Mníšek pod Brdy a Jinočany. V rámci mezikrajské pomoci vyjela i jednotka HZS hlavního města Prahy ze stanice Radotín.

ViewImage-(5).jpg

V době příjezdu první jednotky byla část třípatrové budovy zcela v plamenech a požár rychle nabíral na intenzitě. Hasičům se podařilo požár pomocí čtyř C proudů z vnější části budovy a jedním C proudem uvnitř objektu lokalizovat v 01:23 hodin. V průběhu zásahu byly z budovy vyneseny tři propanbutanové tlakové láhve. V další fázi následovalo vyhledávání skrytých ohnisek pomocí termokamery a jejich dohašování, tyto práce trvaly až ranních hodin.

ViewImage-(3).jpg

V průběhu dopoledne přizval vyšetřovatel HZS Středočeského kraje na místo experty z Technického ústavu th-(1).jpgpožární ochrany a také policejního kynologa se psem vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování, ale vše nasvědčuje tomu, že byl objekt zapálen úmyslně.

ViewImage-(8).jpg

Škoda vzniklá požárem byla původně vyčíslena na 12 milionů korun, ale po prohlídce požářiště byla snížena na ztrataE.jpg4 miliony. Včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil a prostředků se hasičům podařilo uchránit hodnoty za přibližně 8 milionů korun. V době požáru nebyly v motorestu ubytované žádné osoby a celá událost se obešla bez zranění.

nprap. Petr Svoboda, oddělení IZS
Tiskový odbor :HZS Středočeského kraje