Desetimilionová škoda při požáru domu v Radlíku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

02.05.2021 | Radlík/ Středočeský kraj
Desetimilionová škoda při požáru domu v Radlíku

První květnovou sobotu před osmou hodinou ranní přijalo operační středisko středočeských hasičů oznámení o plamenech šlehajících ze střechy rodinného domu v Radlíku, který je částí Jílového u Prahy v okrese Praha-západ.

Operační důstojník vyslal k události profesionální i dobrovolné hasiče, kteří po příjezdu průzkumem zjistili, že požár zasáhl přibližně polovinu střechy a dvě místnosti. Na pomoc vyjely další jednotky a současně byl vyhlášen druhý poplachový stupeň. Ke zdolání plamenného hoření bylo nasazeno několik vodních proudů, včetně využití výškové techniky. Zásah byl poměrně náročný, neboť práci hasičů komplikoval členitý objekt o půdorysu 20x15 metrů. Navíc měla budova několik části s rozdílnou výškou střešní konstrukce a požár se šířil pod krovem střechy.

Pro efektivnější zdolání ohně rozdělil velitel zásahu požářiště na dva samostatné úseky. V půl deváté bylo nasazeno celkem osm vodních proudů a na likvidaci se podílely dvě automobilové plošiny. Pro plynulou dodávku hasební vody bylo zřízeno čerpací stanoviště. Jednotky se dále zaměřily na rozebírání střešní konstrukce a vyhledávání skrytých ohnisek. K jejich dohašování byl nasazen D program spolu s hasicími hřeby. V půl desáté se hasičům podařilo dostat oheň pod kontrolu a mohla být nahlášena lokalizace. Zároveň došlo k redukci zasahujících jednotek a ke snížení poplachového stupně na základní.

Půl hodiny před polednem byl požár zcela zlikvidován a hasičský vyšetřovatel spolu s kriminální policií a experty z Technického ústavu požární ochrany Praha začali zjišťovat přesnou příčinu vzniku požáru. Podle závěru jejich vyšetřování byla příčinou technická závada na elektroinstalaci. Přímé škody byly vyčísleny na deset milionů korun.

Místní dobrovolné jednotce byla nařízena dohlídka do sobotní 19. hodiny. Zdravotnická záchranná služba na místě vyšetřila jednu osobu. K zachování akceschopnosti v případě dalšího výjezdu byly stanice Jílové a Říčany zálohovány dobrovolnými jednotkami Hradištko a Mnichovice.

Zasahující jednotky:
HZS Středočeského kraje: Benešov, Jílové, Říčany
SDH obcí: Dolní Břežany, Dolní Jirčany, Jílové u Prahy, Kamenný Újezdec, Okrouhlo, Těptín, Zlatníky, Zvole

Zdroj: por. Ing. Tereza Fliegerová
HZS Středočeského kraje