Dopravní nehoda nákladního automobilu na plzeňské dálnici

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionu

09.02.2019
Dopravní nehoda nákladního automobilu na plzeňské dálnici
V pátek 8. února 2019 krátce před třináctou hodinou byla na operační středisko středočeských hasičů nahlášena nehoda nákladního automobilu na plzeňské dálnici D5 za 26. kilometrem ve směru do Prahy.
K události vyjely profesionální jednotky ze stanic Hořovice a Beroun. Na místo byla také včetně policie povolána zdravotnická záchranná služba, protože už první nahlášení hovořilo o tom, že kamion je mimo dálnici, a nebyla tak přesná informace o zraněných osobách.

stazeny-soubor-(1).png

Po příjezdu na místo bylo potvrzeno, že jde o vozidlo, které prorazilo svodidla a skončilo na boku v říčce Litavka. Velitel zásahu si k nehodě povolal ropný kontejner, protože z proražené nádrže vozidla unikaly pohonné hmoty do potoka a bylo nutné zbylou naftu přečerpat do barelů. Zároveň byla přivolána i jednotku sboru dobrovolných hasičů obce Králův Dvůr, protože bylo nutné dále po proudu postavit nornou stěnu, aby uniklé provozní kapaliny nezpůsobily větší škodu. O události byl informován zástupce životního prostředí a současně i vedení Povodí Vltavy.

ViewImage-(10).jpg

Řidiči pomohli z vozidla zaměstnanci Střediska správy a údržby dálnic, kteří na místě pracovali, takže byl před příjezdem jednotky mimo kamion. Po prvotním ošetření zdravotnickou záchrannou službou byl pak převezen do nemocnice. Z nákladního automobilu bylo přečerpáno asi 700 litrů nafty, kterou hasiči předali specializované vyprošťovací firmě. Ta komunikovala s majitelem vozidla a následně zajistila i vytažení kamionu z koryta Litavky.

ViewImage-(11).jpg

O likvidaci uniklých provozních náplní se postará firma Dekonta, kterou na místo povolali zástupci životního prostředí.

ViewImage-(12).jpg

Dálnice byla po celou dobu průjezdná jedním jízdním pruhem, přesto se tvořily dlouhé kolony. Před čtvrtou hodinou odpoledne zahájila Dekonta sanaci potoka. Asi o hodinu později se všechny jednotky vrátily na své základny.

Zdroj.
por. Bc. Tereza Fliegerová - tisková mluvčí HZS Středočeského kraj