Druhý poplachový stupeň při požáru stodoly na Benešovsku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

17.02.2021 | Bezděkov/ Středočeský kraj
Druhý poplachový stupeň při požáru stodoly na Benešovsku

Informaci o požáru velké stodoly v obci Bezděkov, která patří pod Vranov v okrese Benešov, přijala tísňová linka středočeských hasičů v úterý 16. února v 10.46 hodin.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče z Benešova a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Čerčany, Soběhrdy a Vranov, celkem s pěti cisternami, automobilovou plošinou a velitelským vozidlem.

Po příjezdu na místo a prvotním průzkumu bylo upřesněno, že hoří rozsáhlá zděná stodola o půdorysu cca 80x30 metrů, ve které byly ustájené ovce a uskladněné velké množství slámy a sena. Většina zvířat z objektu, na kterém se už začala propadat střecha, hned zpočátku utekla. Vzhledem k rozsahu požáru požádal velitel zásahu o posily a nechal vyhlásit druhý poplachový stupeň. Operační důstojník vyslal na pomoc dalších pět cisteren – jednu ze stanice Benešov a čtyři dobrovolných jednotek obcí Čtyřkoly, Petroupim, Přestavlky u Čerčan a Senohraby.

Na zvládnutí plamenů nasadili hasiči v dýchací technice několik vodních proudů, kterými se zároveň snažili uchránit navazující hospodářské budovy a také zemědělské stroje, které stály v těsné blízkosti zasažené stodoly, což se jim podařilo. Na dohašování balíků lisované slámy použili i hasicí hřeby.

Krátce před třináctou hodinou byl požár pod kontrolou a velitel začal odesílat jednotlivé jednotky na základny. Část sena a slámy se nechala kontrolovaně dohořet, dohlídkou byly pověřeny dobrovolné jednotky Vranov a Přestavlky u Čerčan.

Video zde:      16.2.2021 požár stodoly

Přímé škody vyčíslil vyšetřovatel na 750 tisíc korun, uchránit se podařilo hodnoty za 200 tisíc korun, čtrnáct ovcí uhořelo. Příčina vzniku požáru zatím objasněna nebyla, vyšetřování bude pokračovat ve středu.

Video zde:     16.2.2021 požár stodoly 1

Benešovskou stanici zálohovala po dobu zásahu jednotka SDH obce Neveklov, která byla připravena k výjezdu na své zbrojnici.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje