Druhý stupeň poplachu při požáru v zákolanské firmě

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

10.03.2021 |  Zákolany/ Středočeský kraj
Druhý stupeň poplachu při požáru v zákolanské firmě

V úterý 9. března hodinu po poledni přijali středočeští hasiči oznámení o požáru přístřešku ve firmě na zpracování dřeva v Zákolanech na Kladensku.

Operační důstojník na místo vyslal profesionální jednotky ze stanic Kralupy nad Vltavou, Kladno a Slaný spolu s podnikovou jednotkou Správa železnic Kralupy nad Vltavou a také dobrovolnými jednotkami obcí Brandýsek, Dřetovice, Kralupy nad Vltavou, Minice – Kralupy nad Vltavou, Kozinec a Zákolany. Vzhledem k většímu počtu vyslaných jednotek byl ihned vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Průzkumem bylo upřesněno, že hoří velký přístřešek o půdorysu 50x8 metrů, ve kterém firma vyráběla palivové dřevo. K likvidaci požáru nasadili hasiči čtyři vodní proudy, v záloze byla také připravena výšková technika. Už v prvních minutách zásahu se půlka přístřešku zbortila. Na místním rybníce bylo zřízeno čerpací stanoviště pro zajištění nepřetržité dodávky hasební vody.

Krátce před 15. hodinou byl požár lokalizován a hasiči se mohli zaměřit na rozebírání konstrukce za pomoci lan a vysokozdvižného vozíku. Zároveň vyhledávali svářecí soupravu s tlakovými lahvemi, kterou zanedlouho nalezli v nepoškozeném stavu. Následně byla nasazena i výšková technika. Jednotky se zaměřily na vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek. Před 16. hodinou byl poplachový stupeň snížen na základní a velitel zásahu odeslal některé jednotky zpět na základny. V 17 hodin byl požár zcela zlikvidován. Dobrovolné jednotce obce Zákolany byla nařízena dohlídka do středeční osmé hodiny ranní.

Škoda byla vyčíslena na 1 400 000 korun, příčinou vzniku požáru se zabývá hasičský vyšetřovatel. Celá událost se obešla bez zranění.

Zdroj: por. Ing. Tereza Fliegerová
HZS Středočeského kraje