REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Druhý stupeň poplachu při požáru ve výzkumném ústavu ve Vestci

V pondělí 25. ledna krátce před půl devátou večer byl na pult centrální ochrany oznámen prostřednictvím elektrické požární...

26.01.2021 | Vestec/ Středočeský kraj
REKLAMA
REKLAMA

V pondělí 25. ledna krátce před půl devátou večer byl na pult centrální ochrany oznámen prostřednictvím elektrické požární signalizace požár v areálu výzkumného ústavu BIOCEV ve Vestci v okrese Praha-západ. 

Operační důstojník k události podle poplachového plánu vyslal jednotku profesionálních hasičů ze stanice Jílové. Po jejím příjezdu na místo bylo potvrzeno, že z jedné budovy, kde se nachází i komplex laboratoří, vychází kouř.

Velitel zásahu proto požádal o vyslání dalších jednotek z prvního stupně požárního poplachu. K místu tak vyjely jednotky HZS Říčany a SDH Vestec a také Chemická laboratoř Kamenice HZS Středočeského kraje. Po příjezdu velitele čety došlo k vytvoření průzkumných skupin, které se v první řadě zaměřily na vyhledání zdroje požáru a jeho likvidaci a také na evakuaci zaměstnanců z budovy.

Vzhledem k obrovským hodnotám celého objektu byl také vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a do Vestce zamířily další posily. Kromě dobrovolných jednotek obcí Dolní Břežany, Dolní Jirčany, Osnice a Zlatníky vyrazily v rámci mezikrajské spolupráce i jednotky HZS hlavního města Prahy ze stanic HS-4 Chodov a HS-11 Modřany a jednotka SDH Písnice.

Hasičům v dýchací technice se následně podařilo v poměrně členité budově nelézt zdroj kouře, který se nacházel v jedné z laboratoří, kde došlo k požáru lednice. Tím, že místnost byla v době vypuknutí požáru zcela uzavřena, došlo k samovolnému uhašení plamenů. V 21.45 hodin byla ohlášena lokalizace. Hasiči pak odvětrali budovu několika přetlakovými ventilátory.

Poté bylo místo zadokumentováno hasičským vyšetřovatelem, který si na pomoc přizval expertní skupinu z Technického ústavu požární ochrany Praha. Po celou dobu zásahu bylo prováděno kontrolní měření kvality vzduchu chemiky z Kamenice, kteří po odvětrání a opětovné kontrole koncentrací asistovali zaměstnancům laboratoří s vynesením některých chemikálií ze zasažené místnosti.

Krátce před půlnocí bylo místo požáru opět překontrolováno a posléze předáno správci objektu s nařízenou dvanáctihodinovou dohlídkou.

Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 4 miliony korun. Včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit majetek v řádu stovek milionů korun. Příčina vzniku požáru bude předmětem dalšího vyšetřování v následujících dnech. Čtyři lidé evakuovaní z budovy vyvázli bez zranění.

Zálohy za stanice Jílové a Říčany držely jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Jílové u Prahy a Mnichovice.

nprap. Petr Svoboda
HZS Středočeského kraje

Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
HZS Středočeského kraje
krajské ředitelství

 

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
02.09.2025 Hasiči a záchranáři společně vyprostili muže zavaleného výtahem V Jindřichově Hradci spadl na muže výtah. Hasiči i zdravotníci jej za dramatického zásahu vyprostili a pacient byl letecky transportován do nemocnice. Zobrazit článek
Z regionu
02.09.2025 Srážka dvou nákladních vozů zablokovala silnici a ohrozila životní prostředí U Větrušic na Mělnicku se střetly dva nákladní automobily, jeden převážel naftu. Únik části paliva do půdy řešili hasiči i specializované firmy. Zobrazit článek
Z regionu
02.09.2025 Dopravní nehody na D7 ukazují rizika jízdy v dešti Na dálnici D7 došlo k další nehodě osobního auta. Vlivem deště a vody na vozovce skončil vůz na střeše. Řidič byl převezen do nemocnice. Zobrazit článek
Z regionu
02.09.2025 Hasiči zachránili dvě osoby ze studny, hrozila jim otrava Na hranici Plzeňského a Středočeského kraje proběhl noční zásah hasičů. Ze čtyři metry hluboké studny vyprostili dvě osoby s podezřením na intoxikaci. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru