Extrémní dešťové srážkové úhrny prověřily Středočeské hasiče od včerejšího večera do dnešního pozdního odpoledne. Zasahovalo celkem 224 jednotek hasičů s celkem 266 vozidly

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionů

29.06.2017
0v1CJUKbH0aAKghwx3MSzwAjMkcr4vesmgeyEqa5eO-NWrVNQ18qwCaVaJ8yIXQrD62At3k.jpg
Pro Středočeský kraj byla ve středu 28. června ČHMÚ vydána výstražná informace m.j. na vydatný déšť. Ve čtvrtek byla na základě nočního vývoje tato informace upřesněna výstrahou na extrémní srážky s extrémním (nejvyšším) stupněm nebezpečí pro okresy Beroun, Praha - západ a Příbram. Zejména v okrese Praha – západ byla předpověď přesně naplněna. Středočeští hasiči zasahovali u několika stovek událostí.
 1rmgvssAUoc7eXxzNCgL5MnEi_zTU4oRWk5TuziPF4I1qIBJirAj-1_y4TTr_m1ARgr5TDA.jpg
Ve čtvrtek od půlnoci do 16:00 hod. řešili hasiči 220 mimořádných událostí. Z toho téměř polovina jich byla na okrese Praha – západ. Nejvíce komplikací přinesl déšť ve městě Černošice, kde hasiči zasahovali u více než 50 událostí (toto číslo zatím není konečné). V Černošicích bylo nejnáročnější čerpání vody z mnoha míst (zejména šlo o rodinné domy a chaty), hasiči se zde také podíleli na evakuaci základní školy, kde voda vnikla do opravovaných základů a dále, spolu s drážními hasiči, zasahovali u sesuvu podmáčené půdy na rychlíkovou trať č. 171 z Prahy na Beroun. Do města a jeho nejvíce zasaženého okolí bylo na pomoc již zasahujícím jednotkám, mimo poplachový plán, dočasně přesunuto 11 jednotek dobrovolných hasičů (například z Dobříše, Říčan a Mnichovic), dále také speciální nákladní automobil Tatra T815-7 s výškou brodění 1,5 metru ze stanice Benešov, smykem řízený kolový nakladač ze stanice Mělník a univerzální dokončovací stroj ze záchranného útvaru HZS ČR ve Zbirohu.
 2oX_Vqu1oTSMLmwDa-ejfHEsI5TEVKJwyr9sSzh6GQSmIY3nMiibE_eKecyDlgXYPqKR5Kg.jpg
Druhým, nejvíce zasaženým okresem, bylo Kladno. Zde jednotky hasičů vyjížděly na čerpání vody ze sklepů, preventivně působily proti stoupající vodě v Kladně, Stehelčevsi a na dalších místech. V Lidicích a Kladně zachraňovaly posádky vozidel, které uvízly v lagunách, jenž se na vozovkách vytvořily.
 0Yd878dXujEG0X-Tom6klTr1vA0uOAEDcYgME8m4tFZIX7Y_eQGcCizj9mU4bwLxdfsOfWM.jpg

1f6-IzZLxDRvxvoDw9RQwUahcEEv0lnV4nXnZTVUb-3ywnh6jd3o3uAXqpnso7YlyS_CsTc.jpg
U všech těchto událostí ve Středočeském kraji zasahovalo do 16. hodiny celkem 224 jednotek hasičů s celkem 266 vozidly. Směna sloužící na operačním středisku byla navýšena o 7 příslušníků na celkový počet 17 osob. Po 16. hodině začaly srážky ustávat a situace se velmi pomalu vrací do normálu. V 18:00 hodin je ve Středočeském kraji řešeno 25 mimořádných událostí.
BkFYVeDwdcOzlLqojq9C_9ATQpdxiXLASKS_jaLirNnsy32OE2_6kFbFmM9iUaRbX92w50k-(1).jpg

PAe_vQpr3dWFWehvNTmqZ6iLqv9r6g9TEySPP1JTIP1OK2VU6_eCeL4tADfKuQzD50UYT9E.jpg

Jaroslav Gabriel, tiskový mluvčí - HZS Středočeského kraje Foto: HZS Středočeského kraje