Hasiči likvidovali únik chemikálie v kamionu

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

16.08.2019 | Modletice/Středočeský kraj
Hasiči likvidovali únik chemikálie v kamionu

Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje přijalo informaci o úniku nebezpečné látky v kamionu ve skladovém areálu jedné z firem v Modleticích u Prahy.

Operační důstojník na místo vyslal jednotky profesionálních hasičů ze stanic Říčany a Benešov a jednotku sboru dobrovolných hasičů obce Říčany. Zároveň byla událost ohlášena jednotce z Chemické laboratoře Kamenice, která je opěrným bodem pro zásahy s nebezpečnými látkami.

Po příjezdu první jednotky bylo zjištěno, že v ložném prostoru návěsu kamionu došlo k uvolnění šesti padesátilitrových plastových barelů z palety a po jejich pádu k následnému úniku nezjištěného množství látky FOGIT. Ta podle nákladového listu obsahuje převážně formaldehyd a v koncentrovaném množství je žíravá a pro životní prostředí toxická.

Hasiči tak ihned vytyčili nebezpečnou zónu a dva z nich se v dýchací technice oblékli do přetlakových chemických obleků. Po dalším průzkumu bylo upřesněno, že unikly asi dva litry této látky do nákladového prostoru vozidla. Příčinou bylo pouze nedotažené víčko nádoby, která mechanicky poškozena nebyla.

Podle sdělení příslušníků z chemické laboratoře se látka dá naředit vodou, a tím se její nebezpečnost prakticky eliminuje. Hasiči proto pomocí vysokotlaku opláchli zasažené barely i vnitřek návěsu.

Zásah byl ukončen krátce po třiadvacáté hodině, nikdo nebyl zraněn. Po dobu zásahu jednotky ze stanice Říčany držela pohotovost na své zbrojnici jednotka obce Mnichovice.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS