Hasiči zabránili včasným zásahem milionové škodě

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

19.01.2021 | Zdice/ Středočeský kraj
Hasiči zabránili včasným zásahem milionové škodě

V pondělí 18. ledna v 18.58 hodin bylo na tísňovou linku HZS Středočeského kraje ohlášeno zahoření technologie sila s pilinami v areálu pily ve Zdicích v okrese Beroun.

Operační důstojník k události vyslal profesionální jednotky ze stanic Beroun a Hořovice a dále dobrovolné hasiče ze Zdic a Králova Dvora – celkem se šesti cisternovými automobilovými stříkačkami, dvěma kusy výškové techniky a speciálním hasicím kontejnerem.

Po příjezdu první jednotky bylo potvrzeno žhnutí pilin v sile o půdorysu 3x3 metry a výšce cca 7 metrů, ve kterém byly naskladněny asi tři kubické metry pilin. Hasiči nejprve zapěnili střední části sila pomocí pěnotvorného zařízení PRO/pak. Poté nasadili na ochlazování vnitřního prostoru sila útočný D proud, kterým zároveň hasili postupně vyskladňované piliny.

Vyskladněný materiál byl vyvážen pomocí vysokozdvižného vozíku na volnou plochu, kde pokračovalo dohašování žhavých pilin pomocí dalšího D proudu. Zásah probíhal v dýchací technice a byla při něm využívána termovizní kamera k vyhledávání skrytých ohnisek. Požár se podařilo lokalizovat v 19.43 hodin. Závěrečná likvidace byla ohlášena po vyčištění sila a dohašení pomocí hasicího hřebu v 20.54 hodin.

Přímá škoda způsobená požárem byla vyčíslena na 10 000 Kč, včasným zásahem se však podařilo uchránit hodnoty na technologii sila v částce 1 000 000 Kč. Příčina vzniku požáru zůstává v šetření vyšetřovatele HZS Středočeského kraje.

mjr. Ing. Pavel Šimek
velitel stanice Beroun