Likvidaci požáru rodinného domu na Mělnicku komplikoval silný mráz

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

16.02.2021 | Chrást/ Středočeský kraj
Likvidaci požáru rodinného domu na Mělnicku komplikoval silný mráz

V pondělí 15. února krátce po třetí hodině ranní byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje nahlášen požár rodinného domu v obci Chrást, která je částí Tišic v okrese Mělník.

Operační důstojník k události vyslal jednotky profesionálních hasičů ze stanic Mělník a Neratovice a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Všetaty a Neratovice. Během jízdy k zásahu bylo jednotkám upřesněno, že v domě jsou dvě osoby, které zůstaly uvězněny na balkoně v patře.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že muž i žena jsou už v bezpečí mimo objekt, neboť se jim podařilo slézt díky sousedovi, který přinesl žebřík. Vzhledem k tomu, že dům o rozměrech 10x10 metrů požár zcela zasáhl, vyhlásil velitel zásahu II. stupeň požárního poplachu. Do Chrástu tak postupně zamířily jednotky dobrovolných hasičů obcí Brandýs nad Labem, Chlumín, Kly, Kostelec nad Labem, Libiš, Veleň a Záryby a také jednotka HZS Stará Boleslav.

Na likvidaci požáru hasiči nasadili nejprve dva C proudy ze země a jeden z výškové techniky. Zásah pokračoval i nasazením dalších proudů z nastavovacích žebříků. Na místo byla povolána také zdravotnická záchranná služba, která do nemocnice dopravila jednu zraněnou osobu, ta se při vypuknutí požáru nacházela uvnitř domu a nadýchala se zplodin hoření.

Hasiči museli zřídit na několika místech v okolí čerpací stanoviště, protože kvůli velkému mrazu docházelo k zamrzání hydrantů. Následně začal být problém i s výškovou technikou, na které také zamrzlo vedení vody v koši, a bylo nutné ji nahradit plošinou ze stanice Stará Boleslav.

Požár se podařilo lokalizovat krátce před půl sedmou. Vzhledem k tomu, že dům byl téměř všude plný nashromážděných věcí, které musely jednotky vyklízet, trvalo vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování téměř celé dopoledne. Velitel zásahu si proto vyžádal vyslání týlového kontejneru, který střídajícím hasičům zajistil tepelný komfort i přísun teplých nápojů.

Škoda vzniklá požárem byla předběžně odhadnuta na 5 milionů korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování, které bude probíhat v následujících hodinách ve spolupráci s kriminální policií.

Zálohu za mělnickou stanici zajistila dobrovolná jednotka Mělník Vehlovice – Chloumek.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS