Na Mladoboleslavsku zachvátil požár roubený rodinný dům i přilehlé hospodářské stavení

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionu

07.04.2019

V sobotu 6. dubna krátce po půl jedenácté přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje hlášení o požáru v obci Dolení Kruhy v katastru Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku.

ViewImage-(6).jpg

Operační důstojník na místo vyslal profesionální jednotku ze stanice Mnichovo Hradiště a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Mnichovo Hradiště, Chocnějovice, Klášter Hradiště nad Jizerou.

ViewImage-(9).jpg

Po příjezdu na místo se potvrdilo, že v plamenech je celý rodinný dům a střecha je už téměř shořelá. Požárem byly zasažené i přilehlé hospodářské části objektu. Hasiči zasahovali pomocí dvou C proudů a zabraňovali dalšímu rozšíření požáru na sousední budovy. Jako posily byly k události povolány jednotky SDH Loukovec a Kněžmost a v rámci mezikrajské výpomoci i jednotka HZS Turnov z Libereckého kraje.

ViewImage-(12).jpg

V domě se nacházelo několik propanbutanových lahví, které hasiči vynesli ven a ochlazovali. Jedna z lahví uvnitř budovy hořela, a tak ji musely jednotky nejprve uhasit a teprve potom mohly vynést ven. Zásah dále probíhal pomocí čtyř C proudů z vnější strany, neboť docházelo k destrukci konstrukce, která tak mohla ohrozit zasahující hasiče.

ViewImage-(11).jpg
V obci Hoření Kruhy bylo nutné zřídit čerpací stanoviště, aby byl zajištěn dostatek hasební vody. Z důvodu velkého množství zasahujících jednotek byl vyhlášen druhý stupeň poplachu. Událost zkomplikoval další zásah (požár lesní hrabanky u obce Skokovy), proto byla jedna z dobrovolných jednotek odvolána k nové události.
Hasiči dále rozebírali střešní konstrukci i jednu narušenou zděnou část domu a dohašovali skrytá ohniska. Celý zásah se obešel bez zranění osob. Předběžná škoda byla stanovena na dva miliony korun, hasičům se podařilo uchránit majetek v hodnotě 300 tisíc korun. Příčinou vzniku požáru je nedbalost při manipulaci se žhavým popelem.

Zdroj.
por. Bc. Tereza Fliegerová - tisková mluvčí HZS Středočeského kraj