Velikonoční peklo u Rynholce: Nejvyšší stupeň poplachu, 250 hasičů v akci a boj o každou vteřinu!
RYNHOLEC / RAKOVNICKO – 21. dubna 2025 – Zatímco většina rodin trávila velikonoční pondělí v kruhu blízkých, na jiném místě Středočeského kraje se rozhořela bitva s živlem, jakou si nikdo nepřál zažít. Krátce po půl sedmé večer přijímá krajské operační středisko dramatické hlášení: ze skládky plastů v Rynholci stoupá hustý černý dým, viditelné jsou plameny šlehající vysoko do vzduchu. Prvotní podezření se okamžitě mění v noční můru. Operační důstojník neváhá a vyhlašuje druhý stupeň požárního poplachu. A to byl teprve začátek.
Minuty, které rozhodovaly o osudu
K požáru vyrážejí první jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. Už při příjezdu je jasné: situace je vážnější, než se zdálo. Oheň pohlcuje obrovskou hromadu plastového odpadu o rozměrech 200 x 200 metrů a výšce pěti metrů. Z místa se valí oblaka toxického dýmu, které ohrožují nejen okolní les, ale i bezpečnost leteckého provozu – o situaci je proto neprodleně informováno Řízení letového provozu ČR.

Bitva o vodu a vzduch
Kvůli obrovské spotřebě vody je okamžitě zřízeno čerpací stanoviště na rybníce v nedalekých Lánech. Hasiči sahají po všech dostupných prostředcích – na místo míří cisterny, pěnidla Shamex a chemické laboratoře. Do akce je nasazena také těžká pěna a v pozdější fázi i speciální kontejner na hašení elektromobilů. Práce probíhá ve čtyřech úsecích, každý pod vedením vlastního velitele. Vzniká štáb řízení zásahu.
„Na místě bylo třeba okamžitě uvažovat v minutách. Cílem nebylo jen uhasit požár, ale zabránit katastrofickému šíření. Každá chyba by mohla znamenat ztrátu lesního porostu nebo zapálení výrobní haly. Hasiči nasadili maximum," popisuje velitel zásahu.
Nejtemnější hodina – risk, dým a hrdinství
Kolem druhé hodiny ranní přichází nejkritičtější okamžik. Oheň se nezastavitelně šíří směrem k přilehlému lesu a druhé hromadě odpadu. V sázce je i zpracovatelská hala. Sálavé teplo je nesnesitelné, materiál odkapává jako žhavá láva. Zasahující čelí extrémnímu vypětí.
„Byly chvíle, kdy jsme doslova bojovali o každý metr. Díky bohu za tu proluku mezi hromadami – tu jsme vyplnili lehkou pěnou a oheň zastavili,“ dodává další z velitelů.
Laboratoře hlídají neviditelného nepřítele
Na místo míří i chemická laboratoř. Měření ovzduší je klíčové – hořící plasty totiž mohou uvolňovat vysoce toxické látky. Naštěstí, díky dobrým rozptylovým podmínkám, nebyly naměřeny žádné škodliviny. Zápach byl však nesnesitelný – obyvatelé okolních obcí obdrželi varovné SMS s výzvou, aby nevětrali.
Zvláštní stupeň poplachu: do boje jde těžká technika
Necelou hodinu po půlnoci je požární poplach zvýšen na nejvyšší možný – zvláštní stupeň poplachu. To se v České republice děje jen zřídka. Do boje přichází technika Záchranného útvaru HZS ČR – kolové nakladače, dokončovací stroje, zodolněná stříkačka. Hasiči střídají síly, každá hodina je dřina – fyzická i psychická.
Do akce se zapojují jednotky z celé republiky. Kromě středočeských i kolegové z Prahy, Karlovarského, Plzeňského kraje a Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína, Jihlavy i Zbirohu.
Nezlomní hrdinové: 250 hasičů ve službě
V jednu chvíli je na místě více než 250 zasahujících. Z více než 50 jednotek – profesionálních i dobrovolných. Mnozí z nich zůstávají na nohou i přes únavu, kouř a vedro. Červený kříž dodává ochranné nápoje, jídlo. Přesto je 16 hasičů ošetřeno na místě kvůli drobným poraněním a únavě. Nikdo z nich se však nevzdává.
Dohašování v rytmu strojů
Ráno 22. dubna přináší první úlevu. Plameny pomalu slábnou. Ale práce zdaleka nekončí. Celá hromada musí být rozebrána, kousek po kousku, namáčena ve vodě se smáčedlem a odvážena na zajištěnou plochu. Tato fáze bude trvat dny. Ale hasiči už teď vědí – zvládli to nejhorší.
Jednotky, které psaly dějiny zásahu:
HZS Středočeského kraje: Napříč celým regionem – od Kladna po Mladou Boleslav.
SDH Středočeského kraje: Desítky obcí – Rynholec, Unhošť, Nové Strašecí, Lány, Křivoklát a další.
HZS a SDH Praha: Od Řep přes Holešovice po Petřiny.
HZS Karlovarský, Plzeňský kraj, Záchranný útvar HZS ČR, GŘ HZS ČR.
Nezastupitelná role dobrovolníků
Za pozornost stojí i práce dobrovolných hasičů – muži a ženy, kteří se svlékli z civilního a bez nároku na odměnu nastoupili do akce. V jejich rukou byl stejný osud jako v rukou profesionálů – a nezklamali.
Ekologická stopa pod kontrolou
Na místo dorazili i pracovníci Životního prostředí. Spolu s laboratoří sledují možné dopady na okolní přírodu. Dosavadní výsledky jsou příznivé – šíření škodlivin se podařilo eliminovat. Přesto bude situace dál monitorována.
Závěr? Statečnost, profesionalita, spolupráce
Požár v Rynholci není jen černou skvrnou na mapě středočeského kraje. Je zároveň důkazem, jak silný a efektivní je český integrovaný záchranný systém. Jak obrovský význam má týmová spolupráce. A jak hrdinskou roli sehrávají ti, kteří se každý den staví mezi nás a živel.
Zatímco plameny pohasínají a krajina se zvolna vrací k normálu, zůstává v paměti jedna jistota: když jde o životy, přírodu a budoucnost, čeští hasiči neváhají a jdou až na hranici sil. A dál.
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: por. Ing. Tereza Sýkora Fliegerová
tisková mluvčí HZS Středočeského kraje
krajské ředitelství
Foto a video: HZS ČR / dokumentace zásahu