Požár chaty v nepřístupném terénu na Berounsku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

21.02.2021 | Vráž/ Středočeský kraj
Požár chaty v nepřístupném terénu na Berounsku

V noci na sobotu 20. února v 00.51 hodin byl na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášen požár sazí v komíně rekreační chaty v katastru obce Vráž v okrese Beroun.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální jednotku ze stanice Beroun a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Chyňava a Vysoký Újezd.

Ještě před příjezdem hasičů oznamovatelka upřesnila, že se požár rozšířil do podkroví chaty. Operační důstojník následně rozhodl o vyslání dobrovolné jednotky z Králova Dvora a velitele berounské čety. Na základě žádosti jednotky jedoucí na místo byla kvůli nepřístupnému terénu vyslána ještě čtyřkolka ze stanice Beroun.

Cesta k požáru byla neprůjezdná pro mobilní požární techniku, proto první jednotka musela pokračovat na místo zásahu pěšky. Později se pro přepravu zasahujících využilo vozidlo Policie ČR. Průzkumem byl zjištěn požár chaty v půdním prostoru, který se rozšířil na celý vnitřní prostor. Po příjezdu čtyřkolky byl nasazen jeden D proud ke sražení intenzivního plamenného hoření.

Video zde:   Požár chaty v obci Vráž 1

Po dojezdu jednotek a natažení přibližně 250 metrů dopravního vedení byl vytvořen další D proud. Hašení pokračovalo za postupného rozebírání konstrukce chaty a pro větší efektivitu zásahu byly využity hasicí hřeby. Požár se podařilo lokalizovat v 04.02 hodin, závěrečná likvidace byla operačnímu středisku ohlášena v 08.35 hodin.

Video zde:    Požár chaty v obci Vráž 2

Přímá škoda způsobená požárem byla vyčíslena na 100 000 korun, uchráněné hodnoty na 50 000 korun. Příčinou vzniku požáru byla podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje technická závada na komínovém tělese. Celá událost se obešla bez zranění.

mjr. Ing. Pavel Šimek
velitel stanice Beroun