Úvaly, 13. května – Zlověstný kouř se vznášel nad bývalým areálem zemědělského družstva, když úterní večer ve východní části Středočeského kraje propukl jeden z nejvážnějších požárů letošního jara. Hořící hala plná vozidel a tlakových lahví hrozila explozí. Hasiči bojovali s ohněm téměř čtyři hodiny. Díky jejich rychlé a koordinované reakci se podařilo uchránit majetek za více než 30 milionů korun.
První jiskra ve staré hale
Vše začalo v 18:57. Na tísňovou linku středočeských hasičů se ozval hlas plný paniky. „Hoří hala! Plameny jdou ven střechou!“ Oznamovatel hlásil požár v areálu opuštěného družstva na okraji Úval, kde dnes sídlí menší firmy a sklady. Hlášení hned potvrdili další svědci – černý dým byl vidět i z dálnice D11.

Krajské operační a informační středisko ihned vyslalo šest cisteren a automobilovou plošinu. Už během prvních minut ale přišly nové a znepokojivé informace: uvnitř haly jsou uskladněna auta, motocykly, karavany – a hlavně – tlakové lahve s propanbutanem. V tu chvíli velící důstojník nezaváhal a vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu. Další technika a speciální kontejnery s kombinovanými hasivy okamžitě vyrazily směrem k Úvalům.
Souboj s časem a ohněm
Už z dálky byla vidět oranžová záře. Hala o délce téměř 100 metrů byla v plamenech z jedné třetiny. Hasiči museli jednat rychle – šlo o minuty. Vysoké teploty ohrožovaly i zbylou část objektu, kde stála drahá technika, a tlakové lahve uvnitř hrozily explozí, která by mohla mít fatální následky.
Jednotky zahájily útok z více stran. Zatímco část hasičů vnikla přímo do objektu a snažila se zastavit šíření ohně zevnitř, další zasahovali z výšky pomocí plošin. Na střeše nasadili speciální zařízení CCS Cobra – vysokotlaký hasicí a řezací systém, který dokáže vodním paprskem proříznout i plech a okamžitě chladit skrytá ohniska.
„Byla to bitva. Hořelo rychle, intenzivně. Věděli jsme, že uvnitř jsou věci, které by neměly vzplanout,“ popsal jeden z velitelů zásahu.
Záchrana milionových hodnot
Jednotky musely nejen hasit, ale také rychle evakuovat techniku a nebezpečné předměty. Některá vozidla byla ještě pojízdná – ta hasiči za asistence majitelů vytlačili ven. Jiná, včetně několika karavanů a motocyklů, musela být odtažena. Tlakové lahve byly rychle lokalizovány a bezpečně vyneseny.
Díky důkladné znalosti objektu a spolupráci s místními dobrovolnými hasiči se podařilo z hořící části objektu zachránit vybavení za desítky milionů korun – od sofistikovaných dřevoobráběcích strojů po sběratelská vozidla. V plamenech tak nakonec uhořela jen relativně malá část majetku.
Oheň pod kontrolou – ale boj nekončí
Krátce před 21. hodinou mohli velitelé konečně ohlásit: požár je lokalizován. To znamenalo, že se už nešíří dál a situace je pod kontrolou. Snížením poplachového stupně se začal pozvolný přechod do závěrečné fáze zásahu – dohašování.
Pomocí přetlakové ventilace byla hala odvětrána, aby se uvnitř mohli bezpečně pohybovat hasiči, kteří rozebírali zbytky střechy a hledali ukrytá ohniska. Nasazen byl i dron z mělnické základny, který ze vzduchu monitoroval situaci a pomáhal odhalit skrytá místa se zvýšenou teplotou.
Ve 22:30 bylo rozebírání konstrukce ukončeno. Hala byla předána majiteli, ale zásah tím zdaleka neskončil. Na místě zůstala hlídka dobrovolné jednotky z Úval, která měla po celou noc kontrolovat, zda nedochází k opětovnému vznícení. Ráno v devět hodin se na místo vrátil vyšetřovatel a velitel čety, aby došetřili okolnosti vzniku požáru.
Za hrdinstvím stojí spolupráce
Na zásahu se podílelo přes deset jednotek z širokého okolí. Profesionální hasiči z Českého Brodu, Kolína, Mělníka, Mladé Boleslavi a Říčan pracovali bok po boku s dobrovolníky z Úval, Tuklat, Doubku, Jiren, Nových Jiren, Rostoklat, Sibřiny a Škvorce. Celý zásah trval téměř pět hodin.
„Byla to ukázka dokonalé spolupráce. Bez dobrovolných jednotek by to tak hladce nešlo,“ uvedl tiskový mluvčí středočeských hasičů. Aby nebyla ohrožena bezpečnost ostatních obcí, stanice v Českém Brodě a Říčanech byly během zásahu zálohovány dalšími dobrovolnými týmy.
Vyčíslené škody a nezměřitelné hrdinství
Přímé škody byly předběžně odhadnuty na 500 tisíc korun. Hasičům se ale podařilo uchránit majetek za přibližně 30 milionů korun – a to díky přesně načasovanému a profesionálnímu zásahu. Všichni zasahující byli ve správný čas na správném místě – a hlavně s odvahou, která překračuje hranice běžné povinnosti.
Příčina? Zatím v šetření
Zatím není jasné, co požár způsobilo. Vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru společně s policií pracují s několika verzemi – od technické závady přes nedbalost až po možnost samovznícení. Objekt nebyl trvale obývaný, ale byl často navštěvován kvůli skladování techniky.
Závěr: Odvaha bez hranic
Zprávy o požárech hal často končí seznamem ztrát a škod. Tenhle příběh je jiný. Je o tom, jak důležitá je rychlá reakce, koordinace a odvaha. V Úvalech se díky hasičům odehrál příběh, který by mohl skončit katastrofou – ale skončil vítězstvím lidské odvahy a profesionality nad živlem.
Autor: Tomáš Šťastný redakce HASIČI.CZ
Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
mediální poradce – tiskový mluvčí
HZS Středočeského kraje
Foto: HZS Středočeského kraje