Požár haly ve firmě na Dobříšsku způsobil škodu za pět milionů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

13.06.2023 | Rybníky/ Středočeský kraj
Požár haly ve firmě na Dobříšsku způsobil škodu za pět milionů

Tísňová linka středočeských hasičů přijala v pondělí 12. června v 11.40 hodin informaci o požáru v areálu firmy na recyklaci železných a neželezných kovů v průmyslové zóně obce Rybníky nedaleko Dobříše v okrese Příbram.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální jednotky z centrální hasičské stanice Příbram a z hasičské stanice Dobříš a také jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Dobříš a Stará Huť. Ještě před příjezdem prvních hasičů byl z dálky vidět velký stoupající oblak kouře, proto byl v 11.48 hodin vyhlášen druhý poplachový stupeň a k požáru byly povolány ještě dobrovolné jednotky Drásov, Hřiměždice, Chotilsko, Nečín, Rosovice, a Rybníky.

Podle dalšího upřesnění přímo z místa byly požárem zasažené dva boxy s uskladněným nadrceným odpadem uvnitř velké plechové haly. Všichni pracovníci byli v bezpečí venku a nikdo nebyl zraněn. Tlakové lahve se v zasaženém prostoru nenacházely, byly umístěné v jiné hale. Vzhledem k tomu, že šlo o požár odpadu z hliníku, nebylo možné plameny likvidovat přímo vodou, ale bylo nutno povolat techniku se speciálním hasivem. Do té doby použili hasiči patřičné ruční hasicí přístroje, které měla firma i přímo v hale.

Jednotky mezitím začaly vyklízet sousední halu a ochlazovaly pláště budov. Velitel zásahu v 12.08 hodin vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu, a tak k události vyjel z Krajského ředitelství HZS Středočeského kraje v Kladně spojový vůz, který mu umožňuje lepší koordinaci sil a řízení zásahu. O spolupráci požádal také rozvodné závody, protože bylo potřeba celý areál odpojit od přívodu elektrického proudu. Na pomoc vyrazily jednotky SDH obcí Dolní Hbity, Mníšek pod Brdy, Sedlčany a Trhové Dušníky.

K požáru se tak celkem sjelo patnáct cisteren, automobilový žebřík a další nezbytná dopravní a velitelská vozidla. Z Příbrami dorazil také protiplynový automobil s náhradními lahvemi se stlačeným vzduchem, neboť hasiči zasahovali v dýchací technice.

Vzhledem k teplému počasí a předpokládané delší době zásahu zajistil řídící důstojník územního odboru Příbram pro zasahující hasiče pitný režim. V 13.27 hodin se podařilo dostat požár pod kontrolu a byla vyhlášena lokalizace. Současně byl snížen poplachový stupeň na dvojku a na základny byly odeslány první dobrovolné jednotky. Dohašovací práce pokračovaly na čtyřech úsecích.

Přímé škody vyčíslil územně příslušný vyšetřovatel na pět milionů korun, včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil se podařilo uchránit majek za dvacet milionů. Na objasnění příčiny vzniku požáru bude spolupracovat s expertní skupinou Technického ústavu požární ochrany Praha, se kterou se na místě sejde v úterý dopoledne. Celkem bylo z areálu firmy evakuováno osmdesát osob.

Zálohu za hasičskou stanici Dobříš zajistila po dobu zásahu dobrovolná jednotka obce Nový Knín, která byla v pohotovosti na vlastní zbrojnici.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje