Požár harvestoru způsobil škodu za čtyři miliony korun

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

25.11.2019 | Onomyšl/ Středočeský kraj
Požár harvestoru způsobil škodu za čtyři miliony korun

V sobotu 23. listopadu krátce po poledni přijalo operační středisko středočeských hasičů hlášení o požáru lesního stroje na těžbu dřeva v katastru obce Onomyšl na Kutnohorsku.

Operační důstojník na místo vyslal jednotku HZS Uhlířské Janovice a velitele čety z Kutné hory a dále dobrovolné jednotky obcí Onomyšl a Uhlířské Janovice. Vzhledem k tomu, že se událost nacházela uprostřed lesa, bylo nutné natáhnout přibližně 300 metrů dopravního vedení, protože nebylo možné s technikou zajet až na místo.

Velitel zásahu průzkumem zjistil, že jde o požár kabiny harvestoru (víceoperační stroj, který při těžbě dříví kácí, odvětvuje, rozřezává a ukládá strom v jednom cyklu) v plném rozsahu. Hasiči na zdolání plamenů nasadili jeden C proud, ale jelikož přehořely hadice s olejem, tak byl na místo povolán i zástupce životního prostředí. K úniku pohonných hmot však nedošlo. Zhruba hodinu po nahlášení byl oheň zcela pod kontrolou a bylo možné nahlásit lokalizaci, zanedlouho také likvidaci.

Požár zasáhl pouze kabinu stroje a nerozšířil se na lesní porost, přesto byla škoda vyčíslena na čtyři miliony korun. Příčinou požáru byla technická závada. Jednotkám sboru dobrovolných hasičů obcí Onomyšl a Uhlířské Janovice byla nařízena do nedělního rána do šesti hodin dohlídka nad požářištěm, protože na místě foukal vítr.

Zdroj: por. Ing. Tereza Fliegerová
HZS Středočeského kraje