Požár kamionu na dálnici D1 nedaleko Šternova se škodou přes tři miliony

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

23.06.2023 | D1/ Středočeský kraj
Požár kamionu na dálnici D1 nedaleko Šternova se škodou přes tři miliony

Ve čtvrtek 22. června třináct minut před polednem byl na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášen požár kamionu na dálnici D1 kousek před křižovatkou Šternov na Benešovsku ve směru z Prahy do Brna.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraji k události vyslalo profesionální jednotku z centrální hasičské stanice Benešov a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Divišov a Teplýšovice. Z Benešova zároveň vyjel i územně příslušný vyšetřovatel požárů.

Ještě před příjezdem jednotek se o hašení pokoušel řidič vozidla pomocí ručních hasicích přístrojů, ale vzhledem k rozsahu požáru byla jeho snaha marná, zraněn nebyl. Velitel zásahu následně operačnímu středisku potvrdil, že jde o požár nákladní soupravy v plném rozsahu. Zároveň upřesnil, že vozidlo stojí v odstavném pruhu u dálniční SOS hlásky přibližně na 40. kilometru v katastru obce Drahňovice.

Hasiči požár lokalizovali pomocí tří vysokotlakých proudů v 12.20 hodin. Dohašování pak trvalo ještě přes hodinu, takže likvidace byla ohlášena v půl druhé odpoledne. Požár poškodil i palivové nádrže, proto byl na místo z Benešova povolán technický automobil, aby z nich bylo možné přečerpat zbylou naftu.

Kamion převážel víno v malých plechovkách, o události tak byli informováni také pracovníci Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Celková škoda na nákladní soupravě a přepravovaném zboží byla vyšetřovatelem vyčíslena na tři a půl milionu korun. Částečně poškozena byla i svodidla v místě požáru a také povrch vozovky pod soupravou. Příčinou vzniku požáru byla technická závada v motorovém prostoru tahače.

Zálohu za benešovskou stanici zajistila po dobu zásahu dobrovolná jednotka obce Bystřice, která byla v pohotovosti k výjezdu na vlastní zbrojnici.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje