Požár kamionu s potravinami na dálnici D1 u Soutic

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

05.04.2023 | D1/ Středočeský kraj
Požár kamionu s potravinami na dálnici D1 u Soutic

V úterý 4. dubna v 15.00 hodin přijala tísňová linka středočeských hasičů oznámení o požáru nákladního automobilu na dálnici D1 na sjezdu Soutice na 56. kilometru ve směru z Prahy do Brna.

Operační důstojník na základě přijatých informací, že požár vozidla je v plném rozsahu, vyslal k události profesionální jednotky ze stanic Vlašim a Zruč nad Sázavou a dobrovolnou jednotku obce Trhový Štěpánov, celkem se čtyřmi cisternami a jedním rychlým zásahovým automobilem.

Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že hoří kabina tahače a částečně je zasažený i nákladní prostor chladírenského návěsu s převáženými potravinami. Hasební zásah probíhal dvěma C proudy s pěnou. V 15.40 hodin se podařilo dostat požár pod kontrolu a byla vyhlášena lokalizace.

Během dohašování museli hasiči také zabezpečit únik nafty za pomoci sorpčních prostředků a zároveň i přečerpání nafty z poškozených nádrží. S čerpadlem na nebezpečné látky a s prázdnými sudy přijela na pomoc profesionální jednotka z Benešova, která následně přečerpala asi 700 litrů nafty. Na místo se dostavila Státní zemědělská a potravinářská inspekce k posouzení stavu převážených potravin. Protože však byly i přes několik obalů zasaženy zplodinami hoření, nemohly být puštěny dál do oběhu. Kontaminovaný náklad byl pak pomoci vysokozdvižného vozíku přeložen do přistaveného náhradního nákladního automobilu. Požár byl zcela zlikvidovaný v 18.40 hodin.

Na místo se dostavila specializovaná odtahová firma, která naložila tahač i návěs. Pracovníci Střediska správy a údržby dálnic Bernartice označili místo požáru šipkou a provedli závěrečný úklid sorbentu a ohořelých zbytků pomocí zametače. U události nebyl nikdo zraněn. Během zásahu byl sjezd z dálnice na Soutice ve směru do Brna uzavřen, ale dálnice zůstala plně průjezdná.

Stanice Zruč nad Sázavou byla zálohována stejnojmennou dobrovolnou jednotkou a stanice Vlašim dobrovolnou jednotkou Zdislavice.

Přímé škody byly po dohodě s majitelem předběžně vyčísleny na 1,4 milionu korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje