Požár lesní školky u Sudova Hlavna

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

11.07.2019 | Sudovo Hlavno/Středočeský kraj
Požár lesní školky u Sudova Hlavna
Na tísňovou linku HZS Středočeského kraje byl ohlášen požár lesa v katastru obce Sudovo Hlavno v okrese Praha-východ.

Operační středisko k události vyslalo profesionální hasiče ze Staré Boleslavi a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Brandýs nad Labem, Kostelec nad Labem, Sojovice a Všetaty – celkem se šesti cisternami.

Po příjezdu první jednotky bylo upřesněno, že požár zasáhl mladý porost ve školce o rozměrech 10x40 metrů na pasece uprostřed lesa. Místo však bylo v členitém kopcovitém terénu, kam nebylo možné zajet s těžkou požární technikou, a hasiči tak museli rozvinout asi 300 metrů dlouhé dopravní vedení. Navíc foukal poměrně silný vítr, který napomáhal rozvoji požáru. Vzhledem k tomu, že hrozilo i rozšíření plamenů na vzrostlé stromy v lese, požádal velitel zásahu o vyslání vrtulníku Letecké služby Policie České republiky s bambi vakem a zároveň vyhlásil druhý stupeň požárního poplachu.

Vrtulník udělal v průběhu hodiny osm shozů, když potřebnou hasební vodu nabíral v nedaleké Staré pískovně; poté odletěl na svoji základnu. Pár minut po třinácté hodině ohlásil velitel zásahu lokalizaci a před čtrnáctou hodinou likvidaci požáru. Místo pak předal správci lesa s nařízenou čtyřiadvacetihodinovou dohlídkou.

Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele HZS neprokázané zavinění, výše škody na porostu byla stanovena na 20 tisíc korun, uchránit se podařilo hodnoty za 300 tisíc. Celá událost se obešla bez zranění.

Těsně před osmnáctou hodinou pak jednotky HZS Stará Boleslav a SDH Brandýs nad Labem a Sudovo Hlavno likvidovaly požár suché trávy o rozloze 50x5 metrů podél silnice ze Sudova Hlavna do Konětop na okraji pole s obilím. Hasičům se podařilo požár bleskově uhasit dvěma vysokotlakými proudy, takže zabránili jeho rozšíření na pole a anulovali případné škody.

Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje

Citace: Jaroslav Gabriel