Požár rodinného domu se škodou přes deset milionů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

04.04.2024 | Chýně/ Středočeský kraj
Požár rodinného domu se škodou přes deset milionů
 

O Velikonocích v pondělí 1. dubna v 15.38 hodin přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o požáru garáže u rodinného domu v západní části obce Chýně v okrese Praha-západ. 

Operační důstojník k události vyslal profesionální jednotku z centrální hasičské stanice Kladno a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Chýně a Rudná. Z Kladna současně vyjel také vyšetřovatel požárů. Podle dalších oznamovatelů šlehaly plameny už i ze střechy domu, proto byl na místo vyslán nejen automobilový žebřík, ale také dobrovolná jednotka obce Hostivice. Poplach byl vyhlášen i dobrovolným hasičům ze Žiliny, aby prozatím na své zbrojnici zálohovali kladenskou stanici.

Po příjezdu první jednotky a rychlém průzkumu bylo upřesněno, že požárem je zasažen dřevěný přístavek se dvěma osobními automobily a plameny přeskočily na rodinný dům, na kterém hoří střecha. Všechny osoby, které se na místě vyskytovaly, byly v bezpečí venku a nikdo nebyl zraněn. Velitel zásahu nechal na zdolání požáru nasadit několik vodních proudů a požádal o posily v podobě jednotek z druhého poplachového stupně.

Do Chýně zamířila profesionální jednotka z centrální hasičské stanice Beroun a dobrovolné jednotky z Drahelčic, Hostouně a Úhonic. V rámci mezikrajské spolupráce vyjeli na pomoc profesionální hasiči HZS hlavního města Prahy ze stanice Petřiny.

K požáru se tak sjelo jedenáct cisternových automobilových stříkaček, jeden automobilový žebřík a několik velitelských a dalších vozidel. Vzhledem k tomu, že zásah byl veden v dýchací technice, nechal si velitel přivolat i protiplynový automobil se zásobními přístroji a lahvemi se stlačeným vzduchem. Žilinskou dobrovolnou jednotku nechal přesunout na zálohu přímo na centrální stanici do Kladna.

Hasiči postupně přidávali další vodní proudy, kterými hasili převážně z vnější strany objektu. V 16.19 hodin se jim podařilo dostat plameny pod kontrolu a bylo oznámena lokalizace. Další práce byly zaměřené na rozebírání střešní krytiny a dohašování nalezených drobných ohnisek. Krátce před sedmnáctou hodinou ukončila zásah pražská jednotka a odjela na základnu.

V 17.30 hodin začala závěrečná kontrola požářiště termokamerou. Vše bylo v pořádku, a tak velitel zásahu ukončil druhý poplachový stupeň a nařídil zasahujícím jednotkám balení materiálu a postupný odjezd. V 18.01 hodin přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje hlášeni o likvidaci požáru.

Objekt byl předán majitelům protokolem se zákazem používání elektrických spotřebičů. Do půlnoci zajistí dohlídku dobrovolná jednotka Chýně, od půlnoci do deseti hodin převezmou ostrahu strážníci chýňské městské policie. V úterý dopoledne bude pokračovat vyšetřování a zjišťování příčiny vzniku požáru za účasti expertní skupiny Technického ústavu požární ochrany Praha a kriminální policie. Výše škod na objektu a zaparkovaných vozidlech byla stanovena na deset a půl milionu korun.


Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje