Požár rodinného domu v Černošicích způsobil škodu za deset milionů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

30.08.2021 | Černošice/ Středočeský kraj
Požár rodinného domu v Černošicích způsobil škodu za deset milionů

V pátek 27. srpna půl hodiny před polednem byl na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášen požár rodinného domu v Kladenské ulici v Černošicích v okrese Praha-západ.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče ze stanice Řevnice a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Černošice-Mokropsy a Dobřichovice. V rámci mezikrajské spolupráce byl poplach vyhlášen také jednotce HZS hlavního města Prahy ze stanice Radotín. Celkem vyjelo k požáru šest cisteren, automobilový žebřík, rychlý zásahový automobil a dvě velitelská vozidla.

Po příjezdu první jednotky a rychlém průzkumu byl potvrzen požár podkroví přibližně poloviny rozlehlého domu. Na části střechy byly nainstalované fotovoltaické panely, které se podařilo odpojit, současně byl do domu uzavřen přívod elektrického proudu. Hasiči zahájili zásah dvěma C proudy vnitřkem budovy a připravovali nasazení dalšího proudu z výškové techniky. Zároveň začali s rozebíráním krytiny a střešní konstrukce, aby se lépe dostali k ohnisku požáru.

V objektu se nikdo nenacházel, majitel stihl včas vyjít ven i se dvěma psy, takže posádka zdravotnické záchranné služby byla odvolána. Po nasazení dalšího proudu se jednotkám podařilo zastavit šíření plamenů do dalších částí domu. Celý zásah probíhal v dýchací technice a velitel si vyžádal zajištění náhradních lahví se stlačeným vzduchem. Ze stanice HZS Beroun tak vzápětí vyrazil technický kontejner, který tyto lahve obsahuje.

Vzhledem k předpokládané vyšší škodě požádal územně příslušný vyšetřovatel z Příbrami po konzultaci s krajským kolegou o pomoc expertní výjezdovou skupinu Technického ústavu požární ochrany Praha. Krátce před třináctou hodinou se podařilo dostat požár pod kontrolu a byla ohlášena lokalizace.

V další fázi zásahu se hasiči zaměřili na rozebírání stropní konstrukce pomocí motorové pily a na vyhledávání skrytých ohnisek, která dohašovali dvěma D proudy. Začala také postupná redukce sil a prostředků, první jednotky se začaly vracet na základny. V 14.17 hodin přijalo operační středisko hlášení o likvidaci požáru a do práce se pustila vyšetřovací skupina.

Výsledky budou známy až po vyhodnocení všech získaných poznatků. Předběžná škoda vzniklá požárem byla odhadnuta na deset milionů korun, včasným zásahem se hasičům podařilo uchránit majetek za šedesát milionů. Po dobu zásahu byla řevnická stanice zálohována dobrovolnou jednotkou obce Mníšek pod Brdy, která byla v pohotovosti na své zbrojnici.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje