Požár rodinného domu v Šestajovicích

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

25.09.2022 | Šestajovice/ Středočeský kraj
Požár rodinného domu v Šestajovicích

V noci na pátek 23. září vyjížděli hasiči také k požáru rodinného domu do ulice V Zátiší v Šestajovicích v okrese Praha-východ, informaci přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje třináct minut před třetí hodinou.

K události byly vyslány jednotky HZS Stará Boleslav a SDH Jirny, Nové Jirny a Šestajovice. Z říčanské stanice vyjel velitel čety a z mladoboleslavské územně příslušný vyšetřovatel požárů. Po příjezdu prvních hasičů bylo potvrzeno, že požárem je zcela zasažena střecha staršího řadového rodinného domu a plameny se šíří na oba sousední domy. Majitel byl venku u hlídky Policie ČR, která šla vzbudit obyvatele ze sousedství.

Na zdolání plamenů nasadili hasiči v dýchací technice několik C a D proudů, a to nejen z vnější strany pomocí nastavovacích žebříků, ale podařilo se jim vniknout i dovnitř domu. Část jednotek se zaměřila na hašení soudních objektů a jejich ochranu. Z preventivních důvodů, kdyby v hasebním obvodu staroboleslavské stanice vznikla další událost, nechal velitel zásahu vyhlásit poplach dobrovolné jednotce Brandýs nad Labem, která držela zálohu na své zbrojnici.

Kvůli větší potřebě sil na hašení v dýchací technice a na rozebírání střešních konstrukcí požádal velitel zásahu o posily a vyhlásil druhý poplachový stupeň. Operační středisko vyslalo na místo protiplynový automobil ze stanice Mladá Boleslav a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Sibřina a Úvaly.

Náročné rozebírání střešních konstrukcí a vyhledání skrytých ohnisek a jejich dohašování pokračovalo až do tři čtvrtě na šest, kdy byla nahlášena lokalizace. Pak police po konzultaci s velitelem zásahu umožnila osmi evakuovaným osobám (čtyři děti a čtyři dospělí) návrat do sousedních domů. Začala i redukce jednotek, nejdříve začal odjíždět druhý stupeň. Nakonec na místě zůstali místní dobrovolní hasiči a jednotka HZS Stará Boleslav, ve které se po sedmé hodině vystřídala nová směna za starou.

V jedenáct hodin byla ukončena závěrečná prohlídka termokamerou a velitel zásahu předal objekt zástupci obce. Na základny odjely i obě zbývající jednotky, současně byla zrušena záloha stanice Stará Boleslav.

Vyšetřovatel požárů při objasňování příčiny spolupracoval s kriminální policií, která si přizvala i svého kynologa se psem na vyhledávání urychlovačů hoření. Výsledky jejich práce zatím nebyly oznámeny. Přímé škody byly vyčísleny na jeden a půl milionu korun, uchránit se podařilo majetek za deset milionů. Při požáru ani během zásahu nebyl nikdo zraněn.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje