Požár rodinného domu v obci Pchery se škodou pět milionů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

10.04.2023 | Pchery/ Středočeský kraj
Požár rodinného domu v obci Pchery se škodou pět milionů

V neděli 9. dubna v půl páté odpoledne byl na tísňovou linku hasičů Středočeského kraje ohlášen požár patrového rodinného domu v místní části u bývalého dolu Theodor v katastru obce Pchery na Kladensku.

Operační důstojník k události vyslal profesionální jednotku z Kladna a dobrovolné jednotky obcí Brandýsek a Pchery, celkem se čtyřmi cisternami. Už zdáli byl vidět stoupající černý dým, proto byly vyslány ještě dvě cisterny a automobilový žebřík profesionálních hasičů ze Slaného.

Na místě se potvrdilo, že jde o požár patrového rodinného domu v plném rozsahu, který je v současné době v rekonstrukci. Pro bezpečné ustavení automobilového žebříku nebyl u domu prostor, a proto byl odvolán zpět na základnu. Hasební zásah probíhal v dýchací technice pomocí čtyř vodních C proudů. Se zásobou náhradních lahví se vzduchem byl pro zasahující hasiče povolán ze slánské stanice protiplynový automobil.

Krátce po sedmnácté hodině se podařilo dostat požár pod kontrolu a byla vyhlášena jeho lokalizace. Započalo vyhledávání skrytých ohnisek a dohašování. Hodinu poté byl požár zcela zlikvidovaný. Na dohlídku do 19.00 hodin zde zůstávala místní dobrovolná jednotka Pchery. Na konci dohlídky hasiči ještě jednou zkontrolovali požářiště pomocí termokamery. Vše bylo v pořádku, a tak dům předali majiteli s tím, že má nad požářištěm ještě dohlížet do 23.00 hodin.

Po dohodě s majitelem vyšetřovatel předběžně vyčíslil škodu na pět milionů korun. Hasebním zásahem se podařilo uchránit hodnoty ve výši dvou milionů. Příčinou vzniku požáru byla manipulace se žhavým popelem. Při požáru ani v průběhu zásahu nebyl nikdo zraněn.

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje