Požár rozsáhlého objektu v Mělníku hasilo osmnáct jednotek i s Cobrou

HZS Středočeský kraj/Žhavé aktuality/Z regionu

Požár rozsáhlého objektu v Mělníku hasilo osmnáct jednotek i s Cobrou
pozarW.png
Blíže nespecifikovaný požár v ulici Ve Žlábkách v jižní části Mělníka byl na tísňovou linku středočeských hasičů oznámen ve středu 17. října 2018 v 15.44 hodin.

ViewImage.jpg
Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče telefon22.jpgz Mělníka se dvěma cisternami a velitelským vozidlem. Vzápětí na linku 112 zavolal oznamovatel, který upřesnil, že hoří celá střecha rozlehlého neobývaného domu. Proto byl okamžitě vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu a k události vyjely další profesionální a dobrovolné jednotky.

ViewImage-(1).jpg

Mělnická jednotka byla na místě do sedmi minut od ohlášení požáru, kdy už ale plameny přeskočily na střechu hasic-aut.jpgsousedního navazujícího objektu. Velitel zásahu rozhodl o nasazení několika vodních proudů a zároveň nechal vyhlásit třetí poplachový stupeň. K požáru tak postupně zamířili profesionální hasiči z Neratovic a Staré Boleslavi, jednotka podniku SPOLANA Neratovice a jednotky SDH Cítov, Dolní Beřkovice, Kly, Lužec nad Vltavou, Mělník Blata, Mělník Mlazice, Mělník Vehlovice – Chloumek, Střemy, Všetaty a Želízy. Kromě další techniky měl velitel zásahu k dispozici osmnáct cisteren a čtyři automobilové plošiny.

ViewImage-(3).jpg

Na zdolání plamenů bylo nasazeno sedm proudů ze země a z nastavovacích žebříků a další dva z výškové hasic5.jpgechniky. Hlavní ohniska však byla ve střešní konstrukci, ke které se kvůli krytině z vlnitého plechu hasiči těžko dostávali. O pomoc tak byli požádáni kolegové z HZS hlavního města Prahy, kteří do Mělníka vyslali z centrální stanice HS-1 Sokolská jednotku s Cobrou. Se speciálním hasicím zařízením, které svým ostrým vodním paprskem dokáže proříznout různé materiály, vyrazila k požáru také mladoboleslavská jednotka podniku ŠKODA AUTO a.s.

ViewImage-(6).jpg

I díky nasazení Cobry se po třech hodinách podařilo požár lokalizovat s tím, že hasiči zabránili rozšíření poplach2.jpgplamenů do celé střechy přilehlého objektu. Po lokalizaci nechal velitel zásahu snížit poplachový stupeň na druhý a začal s redukcí jednotek. Na místo se dostavil zástupce mělnické radnice, který dovezl ochranné nápoje. Pomoc nabídl také Oblastní spolek Českého červeného kříže, který hasičům zajistil stravu a teplý čaj.

ViewImage-(2).jpg

V deset večer byl zásah ukončen. Hasiči do té doby rozebrali střechy navazujících objektů, kde byla krytina z tašek, zkontrolovali všechna místa termokamerou a zlikvidovali několik drobných ohnisek. Po snížení stupně požárního poplachu na první pak zbylé jednotky začaly balit materiál a postupně odjížděly na své základny. Dohledem do rána byla pověřena dobrovolná jednotka Mělník Vehlovice – Chloumek, které ponechal velitel zásahu k dispozici plošinu s obsluhou z mělnické stanice. Pokud bude při ranní kontrole vše v pořádku, bude operačnímu středisku ohlášena likvidace a objekt bude předán majiteli.

ViewImage-(7).jpg

penize1.pngPřímé škody jsou podle vyšetřovatele 200 tisíc korun, včasným zásahem se podařilo uchránit majetek za 700 tisíc korun. Jako příčinu vzniku požáru uvedl cizí zavinění osobami, které se v objektu pohybovaly nelegálně. Událost se obešla bez zranění.

por. Ing. Ladislav Holomčík,  tiskový odbor HZS Středočeského kraje
 Foto:HZS Středočeského kraje