Požár soupravy s přepravovanými vozidly na brněnské dálnici u Ostředku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

16.05.2023 | D1/ Středočeský kraj
Požár soupravy s přepravovanými vozidly na brněnské dálnici u Ostředku

V pondělí 15. května v časných ranních hodinách přijala tísňová linka středočeských hasičů oznámení o požáru nákladní soupravy s převáženými osobními vozidly na brněnské dálnici D1 za 38. kilometrem ve směru do Prahy.

K události mezi dálničními křižovatkami Psáře a Ostředek ohlášené ve 4.20 hodin vyslalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje profesionální hasiče z centrální hasičské stanice Benešov a z hasičské stanice Vlašim a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Divišov a Ostředek – celkem se šesti cisternami a rychlým zásahovým automobilem. Z Benešova zároveň vyjel i vyšetřovatel požárů.

Po příjezdu první jednotky a průzkumu bylo upřesněno, že jde o požár soupravy nákladního automobilu se třemi a velkého přívěsu s pěti novými osobními automobily. Přívěs už byl v plamenech celý a na nákladním autě bylo zasaženo vozidlo v horním patře.

Hasičům v dýchací technice se podařilo pomocí C proudů a vysokotlaku zastavit postup plamenů ke kabině nákladního vozidla. Čtyři minuty před pátou hodinou velitel zásahu ohlásil lokalizaci požáru. Pak se hasiči zaměřili na ochlazování nezasažené části soupravy. Ve tři čtvrtě na šest byla operačnímu středisku nahlášena likvidace.

Dálnice byla po celou dobu zásahu ve směru do Prahy uzavřena, odklon osobních vozidel z křižovatky Psáře usměrňovala policejní hlídka, nákladní doprava musela čekat na obnovení provozu. Po šesté hodině bylo místo požáru předáno dálniční policii a odtahové službě.

Celková škoda na nákladní soupravě a přepravovaných autech byla vyčíslena na tři a půl milionu korun, uchráněné hodnoty na jeden a půl milionu. Příčinou vzniku požáru byla podle hasičského vyšetřovatele technická závada, kdy na nápravě přívěsu došlo k zadření ložiska. Celá událost se obešla bez zranění.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje