REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Požár starého mlýna se škodou 20 milionů

6. srpna 2023, 3.37 hodin, Tuchoměřice (Praha-západ) V noci na neděli byl ohlášen rozsáhlý požár starého parního mlýna...

06.08.2023 |  Tuchoměřice/ Středočeský kraj
REKLAMA
REKLAMA

V noci na neděli 6. srpna byl pár minut po půl čtvrté ohlášen na tísňovou linku středočeských hasičů požár starého parního mlýna v obci Tuchoměřice v okrese Praha-západ. 

Operační důstojník k události vyslal jednotky požární ochrany z prvního poplachového stupně. Po příjezdu první jednotky bylo upřesněno, že jde o rozsáhlý požár v současnosti nevyužívaného velkého čtyřpodlažního objektu (někdejší Prchalův mlýn), který byl celý v plamenech. Ihned byl vyhlášen druhý poplachový stupeň a na místo vyrazily další jednotky.
 

 

Na zdolání plamenů hasiči nasadili několik vodních C proudů, ke kterým po dojetí posil postupně přidávali další. Po ustavení automobilového žebříku byl zásah veden i ze shora z výškové techniky. Asi po hodině byl vyhlášen třetí stupeň poplachu. Do Tuchoměřic tak zamířily další středočeské i pražské profesionální a dobrovolné jednotky.

V objektu se začaly hroutit trámy z jednotlivých pater a dovnitř se propadla i celá střecha. Kvůli možnému zranění zakázal velitel zásahu vstup do budovy a veškeré hasební práce probíhaly z vnějších stran. Pro efektivnější řízení a nasazování velkého počtu jednotek dorazil k události z Krajského ředitelství HZS Středočeského kraje spojový vůz. Celkem měl velitel k dispozici asi 75 hasičů, 17 cisternových automobilových stříkaček a protiplynový automobil na doplňování dýchací techniky. Pro zasahující hasiče bylo zřízeno i zázemí s občerstvením.

Požářiště bylo rozděleno na dva bojové úseky a čerpací stanoviště u hydrantu k doplňování cisteren. Požár se podařilo lokalizovat krátce před půl šestou, to znamená po necelých dvou hodinách. Zároveň byl prohledán celý prostor, čímž byla vyloučena přítomnost osob v době požáru, využit byl při tom také dron. Několik jednotek, především z hlavního města, se vrátilo na základny. Před sedmou hodinou byl stupeň poplachu snížen na dvojku, v půl jedenácté dopoledne po další redukci jednotek na základní úroveň. Další hasební práce pak pokračovaly až do odpoledních hodin. Nejvíce skrytých ohnisek bylo uvnitř objektu pod propadlými stropy a střechou. Na posouzení technického stavu objektu byl přizván statik.

Před šestnáctou hodinou bylo ukončeno hašení monitorem z výškové techniky a byl proveden závěrečný průzkum termokamerou, který neodhalil plamenné hoření. Z místa pak odjely zbylé jednotky. O dohlídku do pondělního dopoledne se postarají dobrovolní hasiči ze Středokluk, Roztok a Buštěhradu, kteří se postupně vystřídají.  

Příčinu vzniku požáru objasní vyšetřování, na kterém bude vyšetřovatel HZS Středočeského kraje v pondělí spolupracovat s expertní skupinou Technického ústavu požární ochrany Praha a kriminální policií. K dispozici budou mít i výsledky průzkumu psa vycvičeného na vyhledávání akcelerantů hoření. Předběžná škoda byla stavena na 20 milionů korun.

Centrální hasičskou stanici Kladno zálohovala dobrovolná jednotka obce Žilina, která byla nejdříve v pohotovosti na své zbrojnici, ale později se přesunula do Kladna. Po vyhlášení třetího poplachového stupně byla zálohována i slánská hasičská stanice, pro případný výjezd byla na své zbrojnici připravena jednotka SDH Zlonice.
 

Zasahující jednotky:

HZS Středočeského kraje – Kladno, Kralupy nad Vltavou, Jílové, Roztoky, Slaný a Krajské ředitelství HZS STC

JSDH Středočeského kraje – Braškov-Valdek, Horoměřice, Hostouň, Hřebeč, Kněževes, Kozinec, Stehelčeves, Středokluky a Úholičky

HZS hl. m. Prahy – Petřiny

HZSP – Letiště Václava Havla Praha

JSDH hl. m. Prahy – Lysolaje, Nebušice a Suchdol

 

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje

Foto: HZS Středočeského kraje
 

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
15.09.2025 Nákladní auto se pšenicí skončilo v příkopu, hasiči zabránili úniku nafty Nehoda nákladního vozu u Kostelce nad Černými lesy si vyžádala zásah tří jednotek hasičů. Ti řešili únik nafty i riziko požáru, řidiče si převzala záchranná služba. Zobrazit článek
Z regionu
15.09.2025 Jedovatý kouř z hořící snídaně málem stál muže život, strážníci ho zachránili včas Byt se plnil kouřem z připálené snídaně. Strážníci dorazili dříve než hasiči a muže probudili. Jeden z nich se přitom nadýchal kouře a musel být ošetřen. Zobrazit článek
Z regionu
15.09.2025 Bouřky a silný vítr zasáhnou Čechy Odpoledne a večer zasáhnou Čechy bouřky s místními přeháňkami a nárazy větru. Meteorologové upozorňují na možné komplikace v dopravě a venkovních aktivitách. Zobrazit článek
Z regionu
15.09.2025 Letadlo sjelo z ranveje v Balicích: stovky cestujících evakuovány Po přistání v silném dešti sjelo letadlo Enter Air z ranveje v Balicích. Všichni cestující byli evakuováni, letiště bylo uzavřeno na několik hodin. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru