Požár statku na Příbramsku

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

15.05.2023 | Trhové Dušníky/ Středočeský kraj
Požár statku na Příbramsku

Informaci o požáru půdy bývalého statku v centru obce Trhové Dušníky nedaleko Příbrami přijala tísňová linka středočeských hasičů v neděli 14. května v 14.24 hodin.

Vzhledem k tomu, že se v rozsáhlém objektu nachází i velká soukromá firma se sklady a prodejnou elektrospotřebičů, vyslal operační důstojník k události profesionální hasiče z Příbrami a Hořovic a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bohutín, Čenkov, Drásov, Milín, Obecnice, Příbram – Březové Hory, Trhové Dušníky a Višňová. Povolána byla i profesionální jednotka z hasičské stanice Dobříš, která právě končila zásah v Milíně u požáru popelnice. Celkem tak do Trhových Dušníků mířilo jedenáct cisteren a dva automobilové žebříky.

První jednotka byla na místě pět minut od oznámení události, krátce poté byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Průzkum odhalil požár na půdě rekonstruovaného statku, kde byly připravovány bytové prostory. Minutu po 15. hodině ohlásil velitel zásahu, že se podařilo zlikvidovat plamenné hoření a začalo vyhledávání skrytých ohnisek. Současně odeslal na základny část jednotek.

Další průzkum byl zaměřen do mezistropního prostoru, kde byl objeven postup požáru. Hasiči v dýchací technice proto začali s rozebíráním zasažených míst a dohašováním. V 15.54 hodin byla Krajskému operačnímu a informačnímu středisku HZS Středočeského kraje oznámena lokalizace požáru, po které došlo k další redukci sil a prostředků. Snížen byl i stupeň požárního poplachu.

V 16.46 hodin ohlásil velitel zásahu likvidaci požáru. Hasiči před odjezdem ještě pomohli z výškové techniky se zakrytím střechy plachtou, neboť ve večerních hodinách je očekáván déšť. Na místě byla ponechána dobrovolná jednotka Trhové Dušníky, které byl nařízen do půlnoci dohled. Pak si čtyřiadvacetihodinovou kontrolu zajistí majitel objektu.

Přímé škody vyčíslil územně příslušný vyšetřovatel na 300 tisíc korun, včasným zásahem a nasazením potřebného počtu sil se však podařilo uchránit majetek za 25 milionů. Příčinou vzniku požáru bylo zahoření sazí v komíně. Při požáru ani při zásahu nebyl nikdo zraněn.

Stanice Příbram a Dobříš byly po dobu zásahu zálohovány dobrovolnými jednotkami Příbram – Březové Hory, respektive Dobříš.

Zdroj: Ing. Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje