Požár stodoly na Českobrodsku likvidovali hasiči

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

27.04.2024 | Klučov/ Středočeský kraj
Požár stodoly na Českobrodsku likvidovali hasiči
 

Ve čtvrtek 25. dubna pár minut po půlnoci přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o požáru stodoly v obci Klučov na Kolínsku. 

Operační důstojník vyslal k mimořádné události jednotky požární ochrany z I. poplachového stupně. Po příjezdu první jednotky na místo bylo zjištěno, že jde o požár stodoly o půdorysu 12x8 metrů v plném rozsahu. Poblíž se nacházel rodinný dům, který mohl být požárem ohrožen, proto velitel zásahu nechal vyhlásit II. stupeň požárního poplachu. Do Klučova tak zamířily další jednotky požární ochrany.

Hasební zásah byl zpočátku veden dvěma, po dojezdu dalších hasičů postupně až čtyřmi vodními C proudy z nastavovacích žebříků a střechy přilehlého objektu, neboť výškovou techniku nebylo možné ustavit. Během hasebního zásahu byly evakuovány dvě osoby, které se později mohly navrátit do svého obydlí, zraněn nebyl nikdo. Poblíž stodoly bylo uloženo několik tlakových lahví, které byly ohroženy, proto je hasiči museli vynést a ochlazovat. Šlo o dvě kyslíkové lahve, jednu acetylenovou a také jednu propanbutanovou, která však byla prázdná. U hydrantu v obci Liblice, která je částí Českého Brodu, bylo zřízeno čerpací stanoviště, kam jezdily cisterny doplňovat vodu. Krátce před jednou hodinou byla vyhlášena lokalizace požáru a poplachový stupeň byl snížen na základní úroveň.

Pomocí termokamery byla vyhledávána skrytá ohniska a probíhalo jejich dohašování. Také vedlejší objekt byl zkontrolován termokamerou, vše bylo v pořádku. Majiteli byla nařízena dohlídka do dopoledních hodin, kdy požářiště opět prohlédne profesionální jednotka z Českého Brodu.

Podle územně příslušného vyšetřovatele HZS Středočeského kraje požár napáchal škody za osm set tisíc korun na střešní konstrukci, vestavěném patře, palivovém dřevě a nářadí. Hasebním zásahem se podařilo uchránit hodnoty ve výši čtyř milionů korun. Příčinou vzniku požáru byla nesprávná manipulace se žhavým popelem.

HZS Středočeského kraje
Český Brod, Nymburk.

JSDH Středočeského kraje
Bříství, Kounice, Lysá nad Labem, Pečky, Poříčany, Sadská, Rostoklaty.

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje

 

Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
mediální poradce – tiskový mluvčí

HZS Středočeského kraje