REKLAMA
vše o hasičích
na jednom místě...
Tísňové volání150 / 112

Požár střechy a půdy likvidovali hasiči z druhého poplachového stupně

V pátek 24. února krátce před jedenáctou hodinou dopolední přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje oznámení o plamenech na...

25.02.2023 | Kozinec/ Středočeský kraj
REKLAMA
REKLAMA

V pátek 24. února krátce před jedenáctou hodinou dopolední přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje oznámení o plamenech na střeše rodinného domu v obci Kozinec, která spadá pod Holubice v okrese Praha-západ. Oznamovatel při nahlášení požáru uvedl, že na střeše jsou instalovány solární panely. 
 


Operační důstojník vyslal k požáru jednotky z prvního stupně poplachu – a to včetně dvou výškových technik a speciálního kontejneru pro hašení zařízení pod elektrickým napětím. Po příjezdu první jednotky na místo bylo upřesněno, že jde o požár střechy většího rozsahu. Majitelka části objektu uvedla, že by se v domě neměly nacházet žádné osoby, což se po rychlém průzkumu potvrdilo.

Velitel zásahu požádal o posilové jednotky a zároveň vyhlásil druhý poplachový stupeň. Hasební zásah probíhal několika vodními proudy zvenčí i zevnitř objektu za současného rozebírání střešní konstrukce a krytiny. Krátce před polednem se podařilo požár dostat pod kontrolu a operačnímu středisku mohla být ohlášena lokalizace.

Bližším průzkumem bylo zjištěno, že jde o rodinný dům, v jehož části se nacházely tři bytové jednotky. Požár jeden z bytů poškodil natolik, že byl neobyvatelný. Zbylé dvě bytové jednotky byly také zasaženy, ale po odvětrání se do nich lidé mohli vrátit. V přízemí rodinného domu je obchod s potravinami, který požárem zasažen nebyl. Protože byl celý objekt odpojen od elektrické energie, musel být řešen přesun potravin z chladicích a mrazicích zařízení. Starostka obce nabídla obyvatelům náhradní ubytování a prodejci pomoc s odvozem potravin.

Krátce před čtrnáctou hodinou začaly jednotky postupně odjíždět na své základny. Na místě zůstala jen dobrovolná jednotka Kozinec, která byla pověřena dohlídkou nad požářištěm. Vzhledem k blížícímu se dešti odstranila místní jednotka zbytky střešní krytiny hrozící pádem a zakryla odkrytou střechu pomocí plachty.

Krátce před dvacátou hodinou bylo požářiště ve spolupráci s majitelem zkontrolováno. Pomocí termokamery nebyly naměřeny žádné zvýšené teploty. Činnost dobrovolné jednotky Kozinec tím byla ukončena a také odjela na základnu. Majiteli byl nařízen dohled do druhé hodiny v noci na sobotu.

Předběžná škoda na střešní konstrukci a půdním prostoru byla vyčíslena na dva miliony korun. Včasným hasebním zásahem se podařilo uchránit majetek ve výši patnácti milionů. Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje vznícení akumulátoru při nabíjení.

Po dobu zásahu byly stanice Kralupy nad Vltavou a Roztoky zálohovány dobrovolnými jednotkami příslušných obcí.

Zasahující jednotky:

HZS Středočeského kraje:
Kladno, Kralupy nad Vltavou, Roztoky

HZSP Středočeského kraje:
SYNTHOS Kralupy a.s., SŽ Kralupy nad Vltavou

JSDH Středočeského kraje:
Kozinec, Kralupy nad Vltavou, Libčice nad Vltavou, Roztoky, Zákolany

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje

Zdroj: Ing. Ladislav HOLOMČÍK
mediální poradce

HZS Středočeského kraje

REKLAMA
REKLAMA
Autor článku:
Zdroj článku:
REKLAMA



Nejnovější články

výběr nejnovějších aktuálních informací o zásazích a událostech hasičů z Česka. Přes tlačítko můžete přejít do sekce kde naleznete průběžně denně nejnovější zprávy o „hasičských“ akcích a činnostech jak nám je poskytují tiskové odbory HZS z jednotlivých krajů Česka, informace z Generálního ředitelství HZS ČR
 

Přejít na nejnovější články
Z regionu
20.06.2026 Meteorologové varují před nebezpečnou kombinací veder a silných bouřek Česko zasáhnou extrémní teploty i velmi silné bouřky. Hrozí přívalové srážky, kroupy, silný vítr, lokální záplavy a komplikace v dopravě. Zobrazit článek
Z regionu
20.06.2026 Kvůli osobním sporům zmizelo auto. O den později z něj zůstaly jen ohořelé trosky Nejdříve oznámení o krádeži, potom šokující nález v lesním porostu. Případ zmizelého automobilu zpočátku připomínal záhadu bez stop. Zobrazit článek
Z regionu
20.06.2026 Dva dny bloudil v divočině. Vyčerpaného seniora našli až v jeskyni Dva dny bez vody, bez pomoci a bez jistoty, že najde cestu zpět. Po pohřešovaném seniorovi pátraly desítky lidí v náročném terénu národního parku. Zobrazit článek
Z regionu
20.06.2026 Nad ránem došlo k tragické srážce. Jedna osoba na místě zemřela Sobotní ráno poznamenala tragická dopravní nehoda. Čelní střet osobního automobilu s dodávkou si vyžádal jeden lidský život. Zobrazit článek
REKLAMA
Nahoru