Požár technologického zařízení v průmyslovém areálu obce Kouřim

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

05.04.2023 | Kouřim/ Středočeský kraj
Požár technologického zařízení v průmyslovém areálu obce Kouřim

V úterý 4. dubna krátce po šesté hodině ranní přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje informaci o požáru technologického zařízení na volném prostranství v jedné z firem v obci Kouřim na Kolínsku.

Operační důstojník k události vyslal jednotky požární ochrany z prvního poplachového stupně včetně kontejneru se speciálními hasivy. Do Kouřimi tak zamířili profesionální hasiči z Českého Brodu, Kolína a Říčan a místní dobrovolná jednotka Kouřim.

Průzkumem bylo zjištěno, že jde o požár uzavřeného technologického zařízení. V zásobníku s aktivním uhlím o rozměrech 3x2 metry docházelo k odhořívání plynů, které do něj odcházejí z nádrží s asfaltem a následně se zde filtrují.

Mezi tím, co hasiči probírali s firemním technikem taktiku hašení této technologie, rozebrali opláštění zásobníku a ochlazovali jej. Pomocí speciálního zařízení Cobra a rozbrušovací pily byl vyříznut otvor do zásobníku, odkud bylo vyskladněno žhnoucí aktivní uhlí, které bylo uhašeno dvěma vysokotlakými vodními proudy. Za aktivního přispění technika a majitele technologie se podařilo po půl desáté dopolední dostat požár pod kontrolu a mohla být vyhlášena lokalizace. Půl hodiny poté byl požár zcela zlikvidovaný.

U vedlejší nezasažené nádrže bylo provedeno protipožární opatření a byl z bezpečnostních důvodů otevřen poklop, aby v ní vlivem tepla nedocházelo k narůstání tlaku.

Celá událost se obešla bez zranění. Předběžně vyčíslená škoda byla po dohodě s majitelem stanovena na pět milionů korun. Hasebním zásahem se podařilo uchránit hodnoty ve stejné výši. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje