Požár trampského přístřešku v těžko přístupném lesním terénu

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

30.03.2021 | Lhotka/ Středočeský kraj
Požár trampského přístřešku v těžko přístupném lesním terénu

V pondělí 29. března v 16.26 hodin převzalo operační středisko HZS Středočeského kraje v Kladně tísňové volání o údajném požáru chaty v lese poblíž cesty mezi obcemi Lhotka a Rejkovice na pomezí okresů Beroun a Příbram.

K události byly vyslány jednotky profesionálních hasičů z Hořovic a Berouna, kterým vyjely na pomoc jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Hostomice, Lhotka a Lochovice. Poplach byl vyhlášen i dobrovolné jednotce Komárov, která na své zbrojnici držela zálohu za hořovickou stanici.

První JPO Lhotka s CAS 32 T 148 byla na místě za 16 minut od vyhlášení poplachu. Kvůli velmi obtížnému terénu bylo možné až k požáru dojet pouze touto cisternou, velitelským vozidlem Ford Ranger a čtyřkolkami (CanAm ze stanice Beroun a dvěma soukromými SxS). Ostatní vozidla musela zůstat asi kilometr od místa požáru.

Velitel zásahu po průzkumu upřesnil, že událost je v prudkém kopci a jde o požár trampského přístřešku o rozloze cca 4x4 metry v plném rozsahu. Hasiči zahájili zásah z lhotecké CAS 32 pomocí dopravního vedení 2xB, rozdělovače a proudu D, na kterém se průběžně vystřídala proudnice D s hasicími hřeby (útočný i obranný). Tuto variantu zvolil velitel zásahu zejména kvůli maximální úspoře hasební vody s vědomím, že na místo zásahu může zajet zase jen další CAS 32 T 148 dobrovolné jednotky Hostomice, která byla připravena v obci Lhotka, ale nakonec využita nebyla.

Po celou dobu zásahu probíhalo vyhledávání ohnisek pomocí termokamery. Lokalizace požáru byla ohlášena v 17.10 hodin, to znamená 28 minut od zahájení zásahu. Po dohašení požáru a kontrole požářiště byly v 18.03 hodin hasební práce ukončeny a jednotky se začaly vracet na základny.

mjr. Ing. Milan Provazník
územní odbor Beroun