Požár vozidla ve výrobní hale na Mladoboleslavsku způsobil škodu za 50 milionů

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

13.02.2021 | Bezno/ Středočeský kraj
Požár vozidla ve výrobní hale na Mladoboleslavsku způsobil škodu za 50 milionů

Ve čtvrtek 11. února v 18.53 hodin přijala tísňová linka středočeských hasičů informaci o kouři vycházejícím z haly ve firmě na výrobu svařovacích komponentů v Bezně v okrese Mladá Boleslav.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události vyslalo profesionální hasiče ze stanic Benátky nad Jizerou a Mladá Boleslav a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bezno a Chotětov – celkem se šesti cisternami a automobilovým žebříkem.

Po příjezdu první jednotky a provedeném průzkumu velitel zásahu oznámil, že v hale o půdorysu 50x20 metrů hoří osobní vozidlo a v jeho těsné blízkosti je několik výrobních strojů. Veškeré osoby opustily budovu ještě před příjezdem hasičů. Při snaze o uhašení požáru se nadýchal zplodin hoření majitel, který musel být převezen zdravotnickou záchrannou službou do mladoboleslavské nemocnice na pozorování.

Hasiči na likvidaci požáru nasadili jeden C proud a jeden D proud s pěnotvorným zařízením PRO/pak. Současně s tím byla nasazena přetlaková ventilace, s jejíž pomocí byla celá hala odvětrána. Požár se hasičům podařilo lokalizovat v 19.53 hodin, tedy přesně po hodině od ohlášení události. Následně byl celý prostor zkontrolován termokamerou. Jedno nalezené drobné ohnisko bylo uhašeno C proudem.

Poté začal velitel zásahu odesílat jednotky na základny. Na místě byla ponechána pouze místní dobrovolná jednotka, která do rána zajistí dohlídku požářiště. V osm hodin přijede na kontrolu nastupující směna ze stanice Benátky nad Jizerou. Pokud bude vše v pořádku, bude událost operačním střediskem uzavřena.

Vzhledem k tomu, že se v hale nacházelo několik drahých CNC obráběcích strojů a došlo k jejich poškození zplodinami hoření, byla škoda vyčíslena na 50 milionů korun. Včasným zásahem hasiči uchránili majetek ve stejné výši. Na objasnění příčiny vzniku požáru spolupracuje územně příslušný vyšetřovatel se svým krajským kolegou. V pátek dopoledne vyšetřovatelé upřesnili, že příčinou bylo rozehřívání a následné startování zamrzlého vozidla v dílně.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS