Požár zemědělského objektu v Cerhenicích likvidovalo devět jednotek

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů//VIDEO

09.05.2017
Požár zemědělského objektu v Cerhenicích likvidovalo devět jednotek

Čtyři minuty před půlnocí byl v sobotu 6. května ohlášen na linku tísňového volání HZS Středočeského kraje požár sýpky v areálu bývalého zemědělského družstva v Cerhenicích na Kolínsku.

ViewImage-aspx.jpg

Vzhledem k množícím se telefonátům od oznamovatelů o rozsahu požáru a dalšímu upřesnění, že v jeho blízkosti se nachází čerpací stanice pohonných hmot, vyhlásil operační důstojník ihned druhý stupeň požárního poplachu. K místu události tak zamířily jednotky profesionálních hasičů ze stanic Kolín a Poděbrady, dobrovolné sbory obcí Cerhenice, Pečky, Plaňany, Ratenice, Poříčany a Sadská a také jednotka podniku Paramo a.s. Kolín.

V době příjezdu první jednotky byla požárem zasažena třetina budovy o půdorysu zhruba 20 x 30 metrů, ve které bylo uskladněno balíkové seno. Požár se stále rozšiřoval do další části objektu, kde byly uskladněny zemědělské stroje a různé vybavení.
pppp.jpg

Hasičům v dýchací technice se včasným zásahem pomocí čtyř C proudů a vysokotlaku podařilo zabránit rozšíření požáru jak do zbytku budovy, tak i na nedaleko stojící kamion a čerpací stanici. Pro zajištění dostatku hasební vody bylo v obci zřízeno čerpací stanoviště, odkud byla voda dopravována kyvadlově.

Po příjezdu majitele byl domluven traktorobagr, s jehož pomocí začalo vyvážení zasaženého sena na volné prostranství, kde bylo následně rozhrabáno a dohašeno. Krátce po páté hodině ranní byla velitelem zásahu ohlášena lokalizace požáru, kdy následně došlo i k redukci zasahujících jednotek a snížení poplachového stupně.
nn.jpg

Na místě byla do dopoledních hodin ponechána místní dobrovolná jednotka na dohlídku. Na kontrolu požářiště byl povolán i policejní kynolog se psem vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření, ale výsledek průzkumu byl negativní. I přesto je jednou z vyšetřovacích verzí příčin vzniku požáru úmyslné zapálení.
nnn.jpg
Přímé škody byly vyčísleny na 400 tisíc korun, uchráněné hodnoty částkou 500 tisíc korun. Náročný zásah, do kterého se zapojilo přes padesát hasičů, se obešel bez zranění.

nprap. Petr Svoboda
oddělení IZS