Požární prevence se vyplatí – sprinkler zafungoval včas

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

03.04.2023 | Úžice/ Středočeský kraj
Požární prevence se vyplatí – sprinkler zafungoval včas

Samočinné stabilní hasicí zařízení zabránilo v sobotu 1. dubna brzy ráno vzniku rozsáhlého požáru skladovací haly s akumulátory jedné z firem v areálu Logistického parku Úžice na Mělnicku.

V místnosti určené pro skladování lithium-iontových akumulátorů začala krátce po čtvrté hodině ranní hořet krabice s několika akumulátory. Na tuto situaci správně zareagovala požárně bezpečnostní zařízení. Elektrická požární signalizace prostřednictvím pultu centralizované ochrany HZS Středočeského kraje zprostředkovala přivolání hasičů ze stanice HZS Kralupy nad Vltavou.

Stabilní hasicí zařízení prostřednictvím jedné sprinklerové hlavice zahájilo činnost. Hasiči po příjezdu už „jen“ identifikovali místo zavčas zlikvidovaného požáru, zajistili uzavření vody a odvětrali halu. Pak vynesli akumulátory do připraveného karanténního boxu, který je k tomu účelu vybudován na vnější straně skladovací haly, kde bude zasažený materiál několik dní pod dohledem.

Sprinkler

Podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje byla příčinou vzniku požáru technická závada jednoho akumulátoru. Událost je jasným důkazem, že kvalitně projektovaná požárně bezpečnostní zařízení mají smysl. V případě rozvinutí požáru na skladovací halu by vznikla obrovská škoda a i vlastní zásah hasičů by zřejmě byl velmi náročný.

plk. Ing. Jaroslav Gabriel
ředitel územního odboru Mělník