Při požáru rodinného domu zemřela jedna osoba

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

15.04.2021 | Nové Jirny/ Středočeský kraj
Při požáru rodinného domu zemřela jedna osoba

Ve čtvrtek 15. dubna před druhou hodinou ranní přijalo operační středisko středočeských hasičů oznámení o požáru rodinného domu v Nových Jirnech v okrese Praha-východ.

Operační důstojník k místu vyslal profesionální jednotky ze Staré Boleslavi a Říčan spolu s dobrovolnými jednotkami obcí Brandýs nad Labem, Jirny a Nové Jirny. Po příjezdu k události bylo průzkumem zjištěno, že dům, který byl částečně dřevostavbou, je požárem zcela zasažen. Velitel zásahu proto požádal o zvýšení poplachového stupně na druhý a o vyslání dalších jednotek. Poplach byl tedy vyhlášen profesionální jednotce z Českého Brodu a dobrovolným jednotkám obcí Šestajovice, Škvorec, Tuklaty a Vyšehořovice.

Noční hasební zásah byl velmi náročný. Bylo nutné zajistit plynulou dodávku hasební vody. V důsledku poškození a pádu části stavební konstrukce nebyl možný průzkum uvnitř objektu. Krátce před půl třetí se střecha domu kompletně propadla. K likvidaci ohně hasiči nasadili pět vodních proudů, včetně jednoho z výškové techniky. Kvůli silnému zakouření probíhal celý zásah v dýchací technice. O další hodinu později bylo možné nasadit přetlakovou ventilaci a dům odvětrat. Současně probíhalo dohašování skrytých ohnisek, rozebírání konstrukcí a pátrání po osobě, která měla podle sousedů být uvnitř. Před čtvrtou hodinou byl požár pod kontrolou a velitel zásahu nahlásil lokalizaci.

Po šesté hodině došlo k redukci zasahujících jednotek a stupeň poplachu byl snížen na základní úroveň. Hasiči uvnitř požářiště nalezli tělo pohřešované osoby. Událost si následně převzala kriminální policie, která na místo povolala také psa na vyhledávání akcelerantů hoření.

Škoda byla vyčíslena na 6 500 000 korun, zásahem byly uchráněny hodnoty za půl milionu. Příčinou vzniku požáru se zabývá hasičský vyšetřovatel spolu s kriminální policií.

kpt. Ing. Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje