Při požáru skladu ovoce na Kolínsku vznikla škoda za deset milionů

05.09.2018
Při požáru skladu ovoce na Kolínsku vznikla škoda za deset milionů

pozarEE.jpg
V úterý 4. září 2018 v 17.02 hodin byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje ohlášen požár ve skladu ovoce v obci Tuchoraz v okrese Kolín.

ViewImage-aspx.jpg

Operační důstojník vyhlásil poplach profesionálním hasičům ze stanic HZS Český Brod a HZS Říčany a také hasici-v.jpgjednotkám sboru dobrovolných hasičů obcí Kostelec nad Černými lesy, Poříčany a Tuchoraz. Vzápětí byl po dalších upřesňujících telefonátech, že skladovací hala je plná kouře, vyhlášen druhý poplachový stupeň a do Tuchorazi vyrazily ještě jednotky HZS Kolín a HZS Benešov. Sirény zazněly také u dobrovolných sborů v obcích Kounice, Kouřim, Rostoklaty a Škvorec.

aa.jpg

První jednotka byla na místě za šest minut od ohlášení události. Při průzkumu bylo zjištěno, že celá hala je clovbek-zachr2.jpgsilně zakouřená a požár se šíří z prvního patra, kde je elektrorozvodná místnost. Ještě před příjezdem hasičů se požár pokoušeli likvidovat sami majitelé a zaměstnanci pomocí hasicích přístrojů. Vzhledem k velkému výskytu kouře se dva z nich nadýchali zplodin hoření a museli být prohlédnuti a ošetřeni přivolanou posádkou zdravotnické záchranné služby.

ViewImage-aspxa.jpg

Hasiči v dýchací technice dostali požár pod kontrolu pomocí jednoho vysokotlaku a jednoho D proudu cas-h.pngz místního zdroje. Lokalizaci nahlásil velitel zásahu v 18.45 hodin. Následně byla hala odvětrána, nejprve pomocí přenosných ventilátorů a poté byl nasazen i přívěsný s podstatně vyšším výkonem.

sss.jpg

Škoda vzniklá požárem byla vyčíslena na 10 milionů korun. Včasným zásahem se však hasičům podařilo vysetrovatel-pozar.jpguchránit hodnoty za půl miliardy! Příčina vzniku požáru byla vyšetřovatelem stanovena jako technická závada elektroinstalace. V souvislosti s výší škody byla ve středu dopoledne na prohlídku místa vzniku požáru přizvána expertní skupina z Technického ústavu požární ochrany Praha.

aa-(1).jpg

Po dobu zásahu byla říčanská stanice zálohována dobrovolnými jednotkami z Říčan a Mnichovic.

nprap. Petr Svoboda, oddělení IZS-Tiskový odbor :HZS Středočeského kraje

Foto:HZS Středočeského kraje