Při požáru stodoly na Benešovsku ohrozil hasiče výbuch tlakové lahve

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

01.12.2019 | Lesáky/ Středočeský kraj
Při požáru stodoly na Benešovsku ohrozil hasiče výbuch tlakové lahve

Požár vesnického objektu v obci Lesáky, která je součástí Pravonína na Benešovsku, byl na operační středisko HZS Středočeského kraje nahlášen v poslední listopadový den čtvrt hodiny před 16. hodinou.

Operační důstojník k události vyslal profesionální hasiče z Vlašimi a Benešova a dobrovolné hasiče obcí Louňovice pod Blaníkem a Načeradec. Vzápětí velikost objektu a rozsah požáru upřesnili další volající. Operační středisko proto vyhlásilo druhý stupeň poplachu a vyslalo na místo jednotky SDH obcí Čechtice, Jankov, Ratměřice, Vlašim-Domašín, Vlašim a Zdislavice. Před příjezdem hasičů se snažili požár hasit sami obyvatelé objektu.

Velitel zásahu po příjezdu upřesnil, že jde o menší stodolu s přístavkem, která je celá zachvácena rozvinutým požárem. Hasiči vynesli ven dvě propanbutanové tlakové lahve. Třetí vlivem vysoké teploty uvnitř hořícího objektu explodovala, ale nikdo nebyl zraněn.

Jednotky se v první fázi zásahu soustředily na ochranu přilehlé stavby a současně hasily požár s postupným nasazením až sedmi vodních proudů. Po půl hodině náročného zásahu v dýchací technice byla ohlášena lokalizace, takže hasiči měli požár pod kontrolou. Zásah pokračoval dohašováním přízemní části i podkroví a za pomoci nastavovacích žebříků také střechy. Před 18. hodinou byla provedena redukce zasahujících jednotek a po dalších dvou hodinách byl požár uhašen. Velitel zásahu nařídil do nedělního rána dohlídku na místě požáru dobrovolné jednotce z Načeradce.

Vyšetřovatel stanovil škodu ve výši 1,8 milionu korun, hasiči uchránili hodnoty za půl milionu. Příčina vzniku požáru zůstává v šetření. Zálohu stanice Vlašim pro případ vzniku další události po dobu zásahu zajistila prvovýjezdová cisterna dobrovolných hasičů ze Zdislavic.

kpt. Ing Jaroslav Gabriel
HZS Středočeského kraje