Při požáru v Ohrobci byl vyhlášen druhý stupeň poplachu

HZS Středočeský kraj//Žhavé aktuality/ Z regionů

16.05.2022 | Ohrobec/ Středočeský kraj
Při požáru v Ohrobci byl vyhlášen druhý stupeň poplachu

V sobotu 14. května deset minut před půl sedmou navečer přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje oznámení o požáru kůlny v Ohrobci v okrese Praha-západ.

Operační důstojník na místo vyslal profesionální hasiče z Jílového spolu s dobrovolnými jednotkami obcí Ohrobec, Skochovice a Vestec. Jednotky hlásily, že hustý černý dým je viditelný už z velké dálky. Proto byla k události povolána nejen profesionální jednotka z Říčan, ale poplach byl vyhlášen i dobrovolným hasičům z Březové-Oleška, Dolních Jirčan, Jílového u Prahy a Zvole. Jelikož se událost nacházela nedaleko hlavního města, vyjeli v rámci mezikrajské výpomoci také pražští hasiči z modřanské stanice.

Po příjezdu k zásahu a provedeném průzkumu velitel upřesnil, že požár zasáhl nejen kůlnu, ale také přilehlý rodinný dům a garáž. Hasiči okamžitě k likvidaci plamenného hoření a ochraně okolních objektů nasadili několik vodních proudů. Zároveň požádal velitel o zvýšení poplachového stupně na druhý a o vyslání dalších jednotek převážně s velkokapacitními cisternami. K události tak byly povolány i dobrovolné jednotky Lipence a Písnice z Prahy. Pražští hasiči byli také požádáni o vyslání protiplynového automobilu, který disponuje zásobou náhradních lahví do dýchacích přístrojů.

Za čtyřicet minut od nahlášení události se jednotkám podařilo dostat požár pod kontrolu, dále se nešířil a mohla být nahlášena jeho lokalizace. Požární zásah byl rozdělen na dva úseky a po úspěšné lokalizaci se hasiči následně zaměřili na vyhledávání a dohašování skrytých ohnisek a rozebírání konstrukcí. Po ohledání požářiště vyšetřovatelem příčin požárů musely jednotky z objektů vynosit veškeré zasažené vybavení. Pár minut před devatenáctou hodinou se mohly některé jednotky vrátit na své základny. Dobrovolná jednotka z Dolních Jirčan byla odeslána na svou zbrojnici, aby zde držela pohotovost pro případ dalšího výjezdu. Po čtvrt hodině byl požární poplach snížen na základní.

V půl desáté večer byly všechny jednotky odeslány na své základny, kromě dobrovolné jednotky Ohrobec, které byla nařízena dohlídka nad požářištěm do nedělní osmé hodiny ranní. Ráno byl objekt zkontrolován termokamerou a předán majiteli.

Škoda byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování.

Zdroj: por. Ing. Tereza Sýkora Fliegerová
HZS Středočeského kraje